четврток, 30 ноември 2023

Вести

При возење му се слошило и починал – камионот излетал од патот и удрил во ограда

Девет лица повредени во сообраќајна незгода кај селото Раброво

СВР Струмица информира дека вчера во раните утрински часови на регионалниот пат во близина на селото Раброво, валандовско, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Фолксваген голф“, управувано од И.К.(61) од...

Општина Струмица со 10 милиони денари ќе ги уредува игралиштата и парковите во селата

Општина Струмица со 10 милиони денари ќе ги уредува игралиштата и парковите во селата

Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов информираше дека општината во наредниот период фокус става на подобрување на условите за живот во населените места. Планирани се близу 10 милиони денари за...

Екипата на „Спорт лајф“ победник на Меморијалниот турнир во мал фудбал „Ч’крче 2023“ во Пиперево

Екипата на „Спорт лајф“ победник на Меморијалниот турнир во мал фудбал „Ч’крче 2023“ во Пиперево

Синоќа во селото Пиперево заврши Меморијалниот турнир во мал фудбал „Ч’крче 2023“, кој и годинава се одржа под покровителство на Општина Василево. Во конкуренција од вкупно 14 екипи победник беше...

Струмица се сеќава на големиот пожар над градот, пред 11 години во кој загинаа четворица струмичани штитејќи ја Струмица

Струмица се сеќава на големиот пожар над градот, пред 11 години во кој загинаа четворица струмичани штитејќи ја Струмица

Пред 11 години, на 23 јули, над Струмица избувна пожар што се прошири на поголемиот дел од ридот, во кој трагично загинаа браќата Блажо Стојков и Пено Стојанов од Рич,...

Пожарникарите го пронајдоа безживотното тело на 29-годишниот М.П. од село Дабиље

Пожарникарите го пронајдоа безживотното тело на 29-годишниот М.П. од село Дабиље

Тимот од пожарникари-спасители на Противпожарната единица на Струмица пред малку го пронајдоа безживотното тело на 29-годишното момче М.П. од Дабиље, кој на 16 јули околу 13:00 часот влезе во водите...

Струмичанката Виолета Танчева – Златева ја промовираше својата најнова книга „Раскази од минатиот век“

Струмичанката Виолета Танчева – Златева ја промовираше својата најнова книга „Раскази од минатиот век“

Поетесата, раскажувачка, есеистка, лекторка и преведувачка, родум од село Бориево, струмичко, Виолета Танчева – Златева во Градската Уметничка галерија во Струмица ја промовираше книгата насловена „Раскази од минатиот век“. Виолета...

Од понеделник на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на се што се продава таму

Од понеделник на роденденски шопинг во „РАЗНОПРОМЕТ АС“, ПОПУСТ на се што се продава таму

Традиционално во последната недела од месец јули, познатиот струмички бренд „РАЗНОПРОМЕТ АС“ ја организира роденденската недела, почнувајќи од понеделник, 24 јули, до сабота, 29 јули, годинава по повод 29-годишнината од...

СВР Струмица поднесе известување до ОЈО Струмница против двајца малолетници од Струмица

СВР Струмица информира дека е поднесено известување до Основното Јавно обвинителство во Струмница против двајца 17-годишници од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и...

Вечерва промоција на книгата „Раскази од минатиот век“

Вечерва промоција на книгата „Раскази од минатиот век“

Вечерва во рамките на „Струмица Опен Фестивал 2023“, од 20:30 часот во Градската Уметничка галерија на плоштадот во Струмица ќе биде промовирана книгата „Раскази од минатиот век“ на Виолета Танчева...

Page 40 of 121 1 39 40 41 121

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist