Понеделник, 27 Март 2023

Струмица ја има најубавата и најголемата Детска градинка во Македонија – премиерот Ковачевски им го даде клучот на децата

Во Струмица од денеска и официјално, после 40 години е отворена нова, најубава и најголема Детска градинка во државата - „Виножито“, која е изградена во новата населба на просторот од...

На булеварот „Маршал Тито“ прегазен 38-годишен маж, се здобил со тешки телесни повреди

СВР Струмица информира дека синоќа околу 18:00 часот на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица патничко моторно возило „Тојота” со струмички регистарски ознаки, управувано од И.В.(22) од село Моноспитово, струмичко, удрило...

Градоначалникот објави дека почнале средби со граѓаните, разговарале за проблемите, реагира Маџунков, дојде се сликаше и си замина

Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов синоќа на Фејсбук објави дека на негова иницијатива, а пред кроењето на буџетот за 2023 година, ги започнале јавните собири со граѓаните од урбаните...

Борче Цветков ги поканува струмичани на трибина на СДСМ со премиерот Ковачевски

Општинската организација на СДСМ во Струмица утре (среда, 9 Ноември), од 20:00 часот во Спортската сала „Парк“ организира Граѓанска трибина – „Силно и одлучно кон иднината“. На трибината ќе говорат...

Младата пијанистка Сара Витанова последна парична награда за освоено прво место ја донира во Фондација „Елеуса“

Младата и успешна пијанистка Сара Витанова од Струмица, која е добитник на многу награди, одлучи нејзината последна парична награда за освоеното прво место да ја донира во Фондација „Елеуса“ за...

„Кај Виктор“ се одржа завршниот настан од проектот „Децата не се раѓаат со предрасуди“

Денеска во познатиот Етно-ресторан „Кај Виктор“ во Босилово се одржа завршниот настан од проектот „Децата не се раѓаат со предрасуди“ на „Глада“. Настанот го отвори домаќинот Коста Тимов, а свое...

Општина Струмица формира Локален Совет за претприемништво на жени претприемнички

За прв пат во општина Струмица денеска во Домот на АРМ се формираше Локален совет за претприемништво на којшто присуствуваа жени претприемнички. На првата работна средба присуствуваше и градоначалникот Костадин...

Се подготвува документ „Локална Стратегија за млади на општина Струмица 2023-2027“, денеска се одржа првата работилница

Општина Струмица подготвува документ „Локална Стратегија за млади на општина Струмица 2023-2027“, заедно со Центарот за истражување и анализи „НОВУС“ од Струмица, која ќе го води процесот на креирање на...

Ќе почнат да се градат двете улици долж новиот порој „Крушевска Република“ – фирмата „ДИКОР ЦД“ го доби тендерот

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов и управителот на фирмата „ДИКОР ЦД“ ДООЕЛ Струмица, Зоран Иванов потпишаа договор за изведба на работи - Реконструкција на улица „Крушевска Република“ во општина Струмица....

Младите социјалдемократи организираа Хуманитарен турнир во Струмица – „Млади и солидарни”

Социјалдемократската младина на Македонија – СДММ денеска во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица, организира Хуманитарен турнир во мал фудбал на младите од Југоисточниот регион насловен „Млади и...

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist