понеделник, 22 април 2024

Вести

Поезијата во филм – „Куќа на ѕвездите“ за семејството на поетот Иван Василевски на Преведена

Поезијата во филм – „Куќа на ѕвездите“ за семејството на поетот Иван Василевски на Преведена

Поетска приказна во филм – „Куќа на ѕвездите“ беше обзнанена синоќа во пресрет на празникот Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, сведоштво за животот на семејството на поетот Иван Василевски создадено на...

Света Божествена литургија во чест на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Света Божествена литургија во чест на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Денеска Струмица ги празнува заштитниците на градот, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици. По повод празникот, утринава во Црквата „Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица се одржа Света Божествена литургија со која...

Ветерани од Србија, Бугарија и Македонија, пријатели на струмичките одбојкари ветерани го одржаа традиционалниот меѓународен турнир

Ветерани од Србија, Бугарија и Македонија, пријатели на струмичките одбојкари ветерани го одржаа традиционалниот меѓународен турнир

Денеска во спортската сала „Партизан“ во Струмица се одржа традиционалниот меѓународен турнир во одбојка за ветерани, кој повеќе од една деценија се организира и одржува во чест на патрониот празник...

Струмица утре празнува, ги слави Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Струмица утре празнува, ги слави Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Струмица утре празнува, струмичани го слават Денот на заштитниците на градот, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици. По тој повод, утре од 08:30 часот во Црквата што го носи името на заштитниците...

Превентивни активности на СВР Струмица, одбележан Денот на превенцијата

Превентивни активности на СВР Струмица, одбележан Денот на превенцијата

Денеска Секторот за внатрешни работи - Струмица преку повеќе превентивни активности спроведени на подрачјата на Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово го одбележа 9-ти Декември - Денот на превенцијата. Како што...

„ДИКОР ЦД“ започна да ги гради двете улици долж обновениот порој „Крушевска Република“

„ДИКОР ЦД“ започна да ги гради двете улици долж обновениот порој „Крушевска Република“

Фирмата „ДИКОР ЦД“ од Струмица денеска започна да ги гради улиците покрај новоизградениот порој „Кушевка Република“, откако пред еден месец потпиша договор со Општина Струмица за реализација на проектот „Изведба...

На показ пред струмичани неизложени уметнички дела чувани во депото на Струмичката ликовна колонија

На показ пред струмичани неизложени уметнички дела чувани во депото на Струмичката ликовна колонија

Во Градската Уметничка галерија во Струмица е поставена изложба на досега неизложени дела кои се создадени на Меѓународната Струмичка ликовна колонија, а меѓу триесетте слики забележавме слика од 1963-та, на...

Вечерва во струмичкиот театар премиера на „Кора од портокал“

Вечерва во струмичкиот театар премиера на „Кора од портокал“

Драмскиот текст „Кора од портокал“ на српската авторка Маја Пелевиќ во режија на Драгана Милошевски Попова, ќе биде премиерно изведен вечерва во 20:00 часот во Народниот театар „Антон Панов“ во...

Во пресрет на патрониот празник на Струмица, Завод и Музеј организираше Научен собир

Во пресрет на патрониот празник на Струмица, Завод и Музеј организираше Научен собир

Во пресрет на 11 декември, денот на Светите Петнаесет тивериополски свештеномаченици, заштитници на Струмица, Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Струмица организираше научен собир насловен „Епиманонда...

Сречко Гунчев од фотографии создаде уметнички слики кои ги изложи пред струмичани во Центарот за култура

Сречко Гунчев од фотографии создаде уметнички слики кои ги изложи пред струмичани во Центарот за култура

На прв поглед чиниш цртани се, истурени бои на подлога, а такви слики прават само ликовните уметници. Тоа е првиот впечаток кога ќе влезете во фоајето на Центарот за култура...

Page 155 of 165 1 154 155 156 165

ТОП ВЕСТИ

ИЗБОРИ 2024

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist