вторник, 18 јуни 2024

ВЕСТИ од Македонија

МВР предупредува: Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на МВР, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

МВР денеска со соопштение за важноста на пасошите, личните карти, возачките дозволи

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека од 00:00 часот на 13 февруари 2024 година, согласно веќе донесените законски измени, а во врска со Преспанскиот договор, престануваат да важат...

Демант на МОН: Не сме иницирале покачување на партиципацијата за студирање, студентите да бидат спокојни

Демант на МОН: Не сме иницирале покачување на партиципацијата за студирање, студентите да бидат спокојни

Министерството за образование и наука реагира на натписите во дел од медиумите во кои се посочува дека на иницијатива на министерството и Владата, двојно ќе се зголемува партиципацијата за студирање...

Собранието ја избра преодната Влада што ќе ја предводи Талат Џафери

Собранието ја избра преодната Влада што ќе ја предводи Талат Џафери

Собранието синоќа ја избра новата, преодна Влада која во наредниот период треба да организира фер и демократски избори. Новата Влада е во состав: Талат Џафери, претседател на Владата, Славјанка Петровска,...

Личните карти чиј рок не е истечен ќе продолжат да важат и по 12 февруари

Личните карти чиј рок не е истечен ќе продолжат да важат и по 12 февруари

Личните карти чиј рок не е истечен ќе продолжат да важат и по 12.02.2024 година, информираат од МВР. Министерството за внатрешни работи како ресорно министерство надлежно за издавање на лични...

Комисијата за заразни болести препорача задолжителни маски во болниците и во домовите за стари лица

Комисијата за заразни болести препорача задолжителни маски во болниците и во домовите за стари лица

Задолжително да се носат заштитни маски во здравствените установи и во домовите за стари лица и да се забранат посетите во болниците и во домовите кои згрижуваат стари лица, препорача...

Честитка од претседателот Стево Пендаровски по повод новогодишните празници

Пендаровски: Давам јавно предлог до Владата да го пролонгираат законот за патни исправи до септември – нема смисла хаосот со вадење нови документи да продолжи

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Тема на денот“ на Телевизија Сител, говорејќи за процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на државата, предложи пролонгирање на...

IN MEMORIAM Почина претседателот на ССМ, Дарко Димовски

IN MEMORIAM Почина претседателот на ССМ, Дарко Димовски

„Со жалење информираме дека по кратко боледување на 45-годишна возраст, почина претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија“, Дарко Димовски – објавија од ССМ. Колегите, соработниците и работниците ќе го...

фотоархива

Голема акција во Македонија: Сузбиена меѓународна група за шверцување мигранти, приведени 10 лица

Денеска од страна на Националната единица за сузбивање шверцување мигранти и трговија со луѓе при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, во содејство со...

За првпат во Македонија ќе се одржи светски реномиран натпревар за сценски изведувачи

За првпат во Македонија ќе се одржи светски реномиран натпревар за сценски изведувачи

На 4-ти јуни, во просториите на Националната Опера и Балет за прв пат во Македонија ќе се одржи светски реномираниот натпревар за сценски изведувачи PERFORMER CUP, посветен на сценските уметности:...

Page 2 of 7 1 2 3 7

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist