вторник, 18 јуни 2024

ВЕСТИ од Македонија

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за учениците од основните училишта трае до 17.06.2024 година, Министерството за...

Владата ги предупредува граѓаните за СМС измама за наводен надомест од 6.150 денари – Не одговарајте на пораката!

Владата ги предупредува граѓаните за СМС измама за наводен надомест од 6.150 денари – Не одговарајте на пораката!

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб страната! Ја информираме јавноста дека Владата на Република Северна Македонија...

Гордана Силјановска Давкова и официјално стана претседател на Македонија

Гордана Силјановска Давкова и официјално стана претседател на Македонија

Гордана Силјановска Давкова која со денешната инаугурирација во Собранието официјално ја презема должноста шеф на државата, ќе биде првата жена и шести претседател од осамостојувањето на земјава. Силјановска Давкова на...

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Специјализантите подолго време преку јавни настапи, протести и генерален штрајк, што го започнаа денеска, бараат да бидат исполнети нивните барања за регулирање на работниот статус, покачување на месечниот надоместок и...

ЗНМ: Новинарот Фуркан Салиу да биде пуштен на слобода, а МВР да ја информира јавноста за причините за неговото приведување

ЗНМ: Новинарот Фуркан Салиу да биде пуштен на слобода, а МВР да ја информира јавноста за причините за неговото приведување

Попладневно на социјалните мрежи и на неколку онлајн медиуми беше објавено видео од кое се забележува како повеќе униформирани специјалци од МВР апсат лице кое се наоѓа на земја и...

Повеќе неработни денови во овие два месеци – планирајте си како ќе ги искористете

Повеќе неработни денови во овие два месеци – планирајте си како ќе ги искористете

Оваа година во месеците Април и Мај ќе има повеќе неработни денови. Според Календарот на Министерството за труд и социјална политика, освен однапред планираните неработни денови за празници ќе има...

МВР предупредува: Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на МВР, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Кривична за тројца полицајци – дозволиле да застари дисциплинската против колега од СВР Струмица осомничен за кражба на културно наследство

Тројца полициски службеници добија кривична од МВР за несовесно работење. Според пријавата трите лица дозволиле да застари дисциплинската постапка против колега од СВР , кој бил осомничен за злосторничко здружување...

Владата донесе одлука со која граѓаните бесплатно ќе можат да ги заменат важечките возачки и сообраќајните дозволи

Владата донесе одлука со која граѓаните бесплатно ќе можат да ги заменат важечките возачки и сообраќајните дозволи

На заедничка прес-конференција заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Битиќи и дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Бојманцалиев ја соопштија одлуката од денешната владина седница со која се овозможува...

Возачките дозволи со „Република Македонија“ ќе важат до 31 декември – Собранието донесе законски измени по итна постапка

Возачките дозволи со „Република Македонија“ ќе важат до 31 декември – Собранието донесе законски измени по итна постапка

Собранието попладнево, во рамки на 144-та седница, по итна постапка ги донесе законските измени со кои, наместо 12 февруари 2024 година, крајниот рок за замена на возачките дозволи со ознака...

Page 1 of 7 1 2 7

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist