Петок, 24 Март 2023
Василево ќе има фекална канализација – почна да се гради крак од 753 метри

Василево ќе има фекална канализација – почна да се гради крак од 753 метри

Денеска во населеното место Василево почна реализацијата на проектот за изградба на фекална канализација во должина од 753 метри, а ја гради фирмата „Портланд“ од Струмица за сума од 3.257.961...

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

На 26 март 2023 година, со почеток во 10:00 часот Еко акцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село. Во акцијата...

Заврши реновирањето на старата училишна зграда во Висока Маала

Заврши реновирањето на старата училишна зграда во Висока Маала

Заврши реновирањето на старата училишна зграда на Подрачното училиште „Атанас Нивичански“ во Висока Маала, во која наставата се реализираше за учениците од прво до трето одделение. Комплетниот нов изглед на...

Во Радичево се асфалтира улицата кон црквата „Св. Илија“

Во Радичево се асфалтира улицата кон црквата „Св. Илија“

Денеска во селото Радичево, општина Василево се асфалтираше улицата која води кон црквата „Св. Илија“. Овој проект општина Василево го реализраше во соработка со Центарот за развој на Југоисточниот плански...

Уапсено лице од Струмица, осомничено за убиство на своја роднина 83-годишната М.Б.

Кривична пријава за жител на Василево – криумчарел мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против Б.И.(42) од село Василево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“. На 02.03.2023 година...

Два часа прекин на електричната енергија во Индустриска зона Василево

Два часа прекин на електричната енергија во Индустриска зона Василево

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информира дека утре (среда, 1 март), од 08:00 до 10:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во Индустриска зона „Василево“, односно дел од корисниците...

Струмичките џамии собраа парични донации за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Струмичките џамии собраа парични донации за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Катастрофалниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари, во кој според последните информации загинаа најмалку 40 илјади луѓе, ги обедини луѓето ширум светот да им помогнат на...

Струмичката компанија „ГРОЗД“ го прослави Свети Трифун на лозовите плантажи на „Струмичко поле“

Струмичката компанија „ГРОЗД“ го прослави Свети Трифун на лозовите плантажи на „Струмичко поле“

За успешна и плодна година, вработените од Винарската визба на АД „Грозд“ од Струмица го прославија денешениот празник Свети Трифун, заштитникот на лозарите. Прославата се одржа на лозовите плантажи во реонот кај...

При возење му се слошило и починал – камионот излетал од патот и удрил во ограда

При возење му се слошило и починал – камионот излетал од патот и удрил во ограда

Вчера утрото околу 07:30 часот во село Василево, струмичко, Г.Ц.(64) од Василево, управувајќи товарно возило „Форд Транзит“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, излетал од патот и удрил...

Во Радичево почнаа градежните активности на улицата која води кон црквата „Св. Илија“

Во Радичево почнаа градежните активности на улицата која води кон црквата „Св. Илија“

Во селото Радичево, општина Василево почнаа градежните активности на улицата која води кон црквата „Св. Илија“. Улицата се гради во соработка со Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, кои...

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist