понеделник, 26 февруари 2024

ТОП ВЕСТИ

Одбојкарот Никола Ѓоргиев – Најпопуларен спортист за 2023 на „Златна Бубамара на популарноста“

Одбојкарот Никола Ѓоргиев – Најпопуларен спортист за 2023 на „Златна Бубамара на популарноста“

На синоќешната Манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ која се одржа по 27-ми пат во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, македонскиот одбојкарски репрезентативец, Никола Ѓоргиев од Струмица е прогласен за...

Борче Цветков се повлече од директорката функција – нов директор на Затворот во Струмица е Владимир Михајловиќ

Борче Цветков се повлече од директорката функција – нов директор на Затворот во Струмица е Владимир Михајловиќ

Директорот на Казнено-поправната установа „Затвор Струмица“, Борче Цветков ја напушта директорката функција, ќе биде кандидат за пратеник во Изборната единица 4 на СДСМ. „Единствената причина поради којашто го направив тоа...

Одбојкарот Владо Милев – најдобар спортист на општина Струмица за 2023 година

Одбојкарот Владо Милев – најдобар спортист на општина Струмица за 2023 година

На вечерашната традиционална манифестација „Избор на спортист на годината“ на општина Струмица за 2023 година, што се одржа во хотелот „Сириус“, одбојкарскиот репрезентативец Владо Милев од ОК „Струмица 47&72“ е...

Струмичката компанија „ГРОЗД“ на своите лозови плантажи го одбележа празникот Свети Трифун

Струмичката компанија „ГРОЗД“ на своите лозови плантажи го одбележа празникот Свети Трифун

За успешна и плодна година, вработените од Винарската визба на АД „Грозд“ од Струмица го прославија денешениот празник Свети Трифун, заштитникот на лозарите. Прославата се одржа на лозовите плантажи во реонот кај...

„Кавалерот“ пристигна во Струмица

„Кавалерот“ пристигна во Струмица

Таканаречениот „Струмички кавалер“ – електрично возило адаптиран за превоз во пешачки зони пробно се возеше низ големиот градски парк, струмичкото корзо и плоштадот во Струмица. Општина Струмица преку донација обезбеди...

Градоначалникот на Струмица е избран за Личност на Југоисточна Европа за 2024 година

Градоначалникот на Струмица е избран за Личност на Југоисточна Европа за 2024 година

Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов е избран за „Личност на Југоисточна Европа за 2024 година“. Ова денеска во Струмица го соопшти македонскиот драматург и сценарист Јордан Плевнеш, носител на...

Пет лица од Баница добија 30-дневен притвор за напад на полициски службеник

Кривично ќе одговара мајката на 4-годишното девојче од Струмица кое беше хоспитализирано неухрането и со многу рани

Мајката на 4-годишното девојче од Струмица кое во тешка состојба беше хоспитализирано на Детската клиника во Скопје ќе се гони за Запуштање и малтретирање на дете. Според кривичниот законик, ѝ...

Промовирана сликовница „Рокчето“ на струмичанецот Никола Маџиров

Промовирана сликовница „Рокчето“ на струмичанецот Никола Маџиров

Во Скопје во новата книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Дајмонд мол“ беше промовирана сликовницата „Рокчето“ од познатиот поет од Струмица, Никола Маџиров. „Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров,...

Во Брисел е поставена изложба на струмичанецот Киро Урдин

Во Брисел е поставена изложба на струмичанецот Киро Урдин

Вечерва во галеријата „Марк Минјау“ во центарот на Брисел е поставена изложба на македонскиот уметник и филмски режисер од Струмица, Киро Урдин насловена „100 мали слики“, објави МИА. Станува збор...

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ донира уште едно амбулантно возило за струмичката болница

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ донира уште едно амбулантно возило за струмичката болница

Возниот парк на струмичката болница е побогат за уште едно амбулантно возило, донација од Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“. Директорот на Фондацијата, Зоран Заев и членот на Одборот...

Page 1 of 21 1 2 21

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist