вторник, 18 јуни 2024

ТОП ВЕСТИ

Приведено 22-годишно момче, нападнал вработена во угостителски објект и ја оштетил влезната врата

Уапсен 37-годишен струмичанец – тој со уште тројца малолетници влегол во дом и нападнале млад брачен пар

Синоќа околу полноќ во Струмица, полициски службеници од Полициската станица Струмица го лишиле од слобода Е.М.(37) од Струмица. Тој се сомничи дека истата вечер околу 21:00 часот со тројца малолетници физички...

Струмичкиот театар со „Црна дупка“ најдобра претстава на МТФ „Војдан Чернодрински“, Васил Михаил – наградата за главна машка улога, Анкица Бенинова – награда за женска епизодна улога

Струмичкиот театар со „Црна дупка“ најдобра претстава на МТФ „Војдан Чернодрински“, Васил Михаил – наградата за главна машка улога, Анкица Бенинова – награда за женска епизодна улога

Претставата на Струмичкиот театар, „Црна дупка“ од Горан Стефановски, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски жирито на годинашното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ ја прогласи за најдобра претстава,...

Долготрајни аплаузи за „Амаросо“ од Србија – струмичани уживаа во прекрасните звуци од гудачките инструменти на дамите

Долготрајни аплаузи за „Амаросо“ од Србија – струмичани уживаа во прекрасните звуци од гудачките инструменти на дамите

Синоќа со концерт на еден од најдобрите камерни оркестри во Србија - „Амаросо“ од Лесковац беше означен крајот на третиот „Strumica Classic International Festival 2024“, а меѓу бројната публика во...

Повеќе од 500 деца беа дел од годинашната Манифестација „Средби под јаворите – Видое Подгорец“

Повеќе од 500 деца беа дел од годинашната Манифестација „Средби под јаворите – Видое Подгорец“

Вчера, на денот кога е роден Видое Подгорец, од пред 90 години, училишниот двор и селото Колешино и годинава беа полни со многу ученици од повеќе градови и села на...

Денеска Струмица го слави ослободувањето на градот од пред 79 години

УХМР: Следува период на многу топло време со температури до 40 степени

Поради повеќедневно присуство на постабилна воздушна маса во следниот период времето ќе биде натпросечно топло и претежно сончево. Во следните денови ќе има мала до умерена локална облачност, а во...

Ќулавкова: Поезијата не може да биде „побожна“, но може да има „набожна“ димензија

Ќулавкова: Поезијата не може да биде „побожна“, но може да има „набожна“ димензија

Книжевен разговор и промоција на книгата „Небото ми е дома“ на академик проф. д-р Катица Ќулавкова се одржа покрај отворениот базен на хотелот „Сириус“ во Струмица во организација на Фондацијата...

Ексклузивно интервју со Митрополитот струмички г. Наум: Православното лидерство е повторно на голем испит – ќе падне ли во световните шеми и опасни игри, или ќе се издигне над нив?

Ексклузивно интервју со Митрополитот струмички г. Наум: Православното лидерство е повторно на голем испит – ќе падне ли во световните шеми и опасни игри, или ќе се издигне над нив?

Разговаравме со Митрополитот струмички г. Наум за актуелни теми на Македонската Православна Црква. СтрумицаНет: Ваше Високопреосвештенство, како би ја коментирале Вие изјавата на г.г. Стефан во врска со трите услови...

Сообраќајка на валандовско брдо помеѓу две патнички возила и две товарни возила – еден од возачите го напуштил местото

Во Струмица тешко повреден велосипедист – возач на автомобил удрил во него и го напуштил местото

Од струмичката полиција информираат дека вчера околу 17:30 часот на булевар „Маршал Тито“ во Струмица, Г.Б.(64) од село Василево, струмичко, управувајќи патничко возило „Рено Меган“ со струмички регистарски ознаки, удрил...

Пријателството меѓу Италија – Македонија – Струмица продолжува: Незаборавна вечер организирана од „Кво Вадис Ад Астра“

Пријателството меѓу Италија – Македонија – Струмица продолжува: Незаборавна вечер организирана од „Кво Вадис Ад Астра“

И годинава во Струмица се одржа италијанско-македонска вечер во знак на пријателството на овие две држави, а веќе трета година Здружението за промоција на италијанскиот јазик и култура „Кво Вадис...

Со концерт на трио „3-ОС“ од Хрватска отворен „Strumica Classic International Festival 2024“

Со концерт на трио „3-ОС“ од Хрватска отворен „Strumica Classic International Festival 2024“

Струмица - центарот на културата во источниот дел на Македонија и еден од најголемите центри во земјата, од синоќа е во знакот на класичната музика преку фестивалот „Strumica Classic International...

Page 1 of 28 1 2 28

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist