Недела, 2 Април 2023

Жител на Самоилово бил пријавен дека физички нападнал 43-годишна жена и се обидел да изврши обљуба врз неа

СВР Струмица информира дека денеска (28.03.2023 година) во Полициска станица во Струмица бил извршен службен разговор со 64-годишен жител на село Самоилово, постапувајќи по пријава од 27.03.2023 година во 11:30...

Се исчисти ѓубрето од ридовите и излетничките места во струмичкиот регион – акција на екоактивистите со поддршка на општините

Се исчисти ѓубрето од ридовите и излетничките места во струмичкиот регион – акција на екоактивистите со поддршка на општините

Голем број екоактивисти од општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село во соработка со задруженија и невладини организации, а со поддршка на општините од струмичкиот регион, денеска ги исчистија ридовите...

Општина Ново Село ја започна реконструкцијата на постоечките патеки што водат до Колешинскиот водопад

Општина Ново Село ја започна реконструкцијата на постоечките патеки што водат до Колешинскиот водопад

Водопадот кај Колешино добива нови содржини, а дел од старите се подобруваат. Во рамки на проектот „Туризмот иднината на регионот“, Општина Ново Село ја започна реконструкцијата на постоечките патеки што...

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

На 26 март 2023 година, со почеток во 10:00 часот Еко акцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село. Во акцијата...

Патниот правец Бориево – Колешино конечно ќе се асфалтира, објави градоначалникот на општина Босилово, Ристо Манчев

Патниот правец Бориево – Колешино конечно ќе се асфалтира, објави градоначалникот на општина Босилово, Ристо Манчев

„Патниот правец Бориево - Колешино конечно ќе се асфалтира. На задоволство на граѓаните на општина Босилово и Ново Село во тек се активности за асфалтирање на патниот правец Бориево -...

Жител од Колешино агресивно се однесувал кон полицајци во Радовиш

Жител од Колешино агресивно се однесувал кон полицајци во Радовиш

Синоќа во 20:55 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го привеле Б.В.(61) од село Колешино, општина Ново Село, затоа што на булевар „Александар Македонски“ во Радовиш агресивно...

Завршна конференција од проектот „Заедно кон родово одговорни заедници“

Завршна конференција од проектот „Заедно кон родово одговорни заедници“

Денеска во хотелот „Вила Парк“ во Струмица се одржа завршната конференција од проектот „Заедно кон родово одговорни заедници“, на која беа презентирани наодите и препораките од Анализата на родовата компонента...

ЗДРАВА КОТЛИНА објави: Тетовски „Еколог“ почна да го купува „Еуромакс Ресурси“

ЗДРАВА КОТЛИНА објави: Тетовски „Еколог“ почна да го купува „Еуромакс Ресурси“

„Денеска и официјално можеме да потврдиме со писмен доказ дека она што го зборувавме и за што предупредувавме се случи. Имено тетовски „Еколог“ почна да го купува „Еуромакс Ресурси“ - ...

Традицијата продолжува во селото Мокриево – „Странчинарски игри 2023“

Традицијата продолжува во селото Мокриево – „Странчинарски игри 2023“

Традицијата продолжува на Сурва во селото Мокриево, во Подгоријата, се одржаа повторно „Странчинарски игри“. Денеска пред Домот на културата продефилираа десеттина групни маски со поголем број на учесници, а гости...

Уапсени лица од струмичкиот регион како дел од организирана криминална група инволвирана во вршење на кривични дела против културното наследство

Уапсени лица од струмичкиот регион како дел од организирана криминална група инволвирана во вршење на кривични дела против културното наследство

Сузбиена 12-члена организирана криминална група инволвирана во вршење на кривични дела против културното наследство и природните реткости, меѓу нив седуммина се од струмичко: З.А.(39) од Зубово, Н.М.(48) од Струмица, Д.Р.(36)...

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist