вторник, 18 јуни 2024

ИЗБОР на уредникот

Никола Назов од Струмица е меѓу најдобрите вокали кај средношколците во Македонија – прва награда на „Viva la musica“

Никола Назов од Струмица е меѓу најдобрите вокали кај средношколците во Македонија – прва награда на „Viva la musica“

Струмичанецот Никола Назов од СОУ „Јане Сандански“ го освои првото место на Државниот натпревар по музика за средни и основни училишта кој денеска се одржа во Прилеп. Меѓу 16-те финалисти...

„Концерт на добрината“ – музичка убавина која ја организираше Фондацијата „Елеуса“

„Концерт на добрината“ – музичка убавина која ја организираше Фондацијата „Елеуса“

Струмица и струмичани имаа можност да уживаат во неповторлива музичко сценска плетенка од класична музика и балет, староградски мелос, традиционални македонски песни и ора, балетски перформанс адаптиран на македонски ритам...

И годинава низ улиците на Струмица свечена Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка

И годинава низ улиците на Струмица свечена Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка

По утринската Света Божествена Литургија, денеска од пред Црквата „Свети Димитриј и Свети Григориј Палама“ иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка, која вчера беше изнесена од Манастирот „Свети Петнаесет“, продолжи со...

Младите пеачи и инструменталисти на „Стихири“ од Струмица и музичкото училиште „Илија Николовски Луј“ од Скопје ја воодушевија публиката на хуманитарниот концерт во Ново Село

Младите пеачи и инструменталисти на „Стихири“ од Струмица и музичкото училиште „Илија Николовски Луј“ од Скопје ја воодушевија публиката на хуманитарниот концерт во Ново Село

Со громогласен стоечки аплауз и овации заврши хуманитарниот настан „Од децата со љубов - Концерт на добрината“, кој кулминираше по завршната маестрална изведба на учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“...

Струмица е здрава крепост на македонската фолклористика — промовиран обемен труд на Ана Витанова-Рингачева посветен на дејноста и животот на Иван Котев

Струмица е здрава крепост на македонската фолклористика — промовиран обемен труд на Ана Витанова-Рингачева посветен на дејноста и животот на Иван Котев

На научна конференција за фолклористика која во септември 2022 година се одржа во селото-музеј Тршиќ, во Србија, родното место на првенецот на српската лингвистика Вук Караџиќ, свое учество земаат и...

Влага и мувла ја грдат струмичката црква стара еден век – започната кампања за донации за реконструкција

Влага и мувла ја грдат струмичката црква стара еден век – започната кампања за донации за реконструкција

Црквата посветена на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј во горниот дел на Струмица секојдневно им служи на верниците, но има потреба од реконструкција. Струмичката епархија на МПЦ-ОА се обрати...

Со Тримери завршија карневалските празнувања во Струмица

Со Тримери завршија карневалските празнувања во Струмица

Со симболично одбележување на тримерскиот обичај, традиција која се негува само во Струмица, завршија карневалските празнување во градот под Царевите кули. Мал концерт со „Распеани Струмичани“, тримерски ручок само со...

Објавени најдобрите маски на „Струмички карневал 2024“

Објавени најдобрите маски на „Струмички карневал 2024“

Жири комисијата на Струмичкиот карневал ги соопшти наградените маски на годинашното издание. Вкупно 48 маски, од кои 18 беа од странство, учествуваа во саботното карневалско дефиле. Еве кои се наградени...

Струмичкиот карневал ќе се одржи од 13 до 20 март – главната карневалска вечер на 16 март

Струмичкиот карневал ќе се одржи од 13 до 20 март – главната карневалска вечер на 16 март

Струмичкиот карневал годинава ќе се одржи од 13 до 20 март, главната интернационална вечер е на 16 март (сабота) на која ќе учествуваат околу илјада маскирани лица од земјава и...

Page 1 of 3 1 2 3

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist