Понеделник, 27 Март 2023
Почна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец февруари

Почна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец февруари

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец февруари 2023 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат...

Обврска за регистрираните производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб

Обврска за регистрираните производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб

Владата, на синоќешната седница донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите, според определен редослед, базирана на законски...

Владата „ја замрзна“ цената на лебот на 33 денари до 31 мај

Владата „ја замрзна“ цената на лебот на 33 денари до 31 мај

Владата донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало. Со оваа одлука се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на леб, бел и полубел...

Парламентарното мнозинство ги избра новите министри во Владата

Парламентарното мнозинство ги избра новите министри во Владата

На предлог на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски доцна вечерва со 65 гласови, Собранието ги избра четворицата нови министри: Кренар Лога, за министер кој ќе раководи со Министерството за правда,...

Пензионерите утре на сметките ќе ја добијат втората исплата на финансиска поддршка заради кризата

Февруарските пензии ќе се исплаќаат од понеделник, 27 февруари

Со пензиите за месец февруари пензионерите ќе може да располагаат преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 27.02.2023 година, информираат од Владата. Банките преку филијалите и експозитурите ќе...

Новинарски протест: Солидарно до поголеми права за медиумските работници

Новинарски протест: Солидарно до поголеми права за медиумските работници

„Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните“, „Работиме за граѓаните, не за политичарите“, „Ако ја ограничите нашата слобода, ја загрозувате вашата“, „Без локални медиуми вистината не е целосна“, се дел...

Медиумските работници утре на Протестен марш од Владата до Собранието

Медиумските работници утре на Протестен марш од Владата до Собранието

Медиумските работници, членови на Здружението на новинари на Македонија и на Сојузот на синдикати на новинари на Македонија, утре (петок, 17 февруари), ќе одржат Протестен марш од Владата до Собранието,...

Page 1 of 4 1 2 4

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist