Сабота, 1 Април 2023
Училиштето „Гоце Делчев“ во Босилово доби Сензорна соба

Училиштето „Гоце Делчев“ во Босилово доби Сензорна соба

Основното општинско училиште „Гоце Делчев“ во Босилово доби Сензорна соба опремена со рехабилитациско-рекреациска опрема, дидактички материјали и сензорни елементи. Собата е наменета за учениците со попреченост и ќе биде од...

Се исчисти ѓубрето од ридовите и излетничките места во струмичкиот регион – акција на екоактивистите со поддршка на општините

Се исчисти ѓубрето од ридовите и излетничките места во струмичкиот регион – акција на екоактивистите со поддршка на општините

Голем број екоактивисти од општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село во соработка со задруженија и невладини организации, а со поддршка на општините од струмичкиот регион, денеска ги исчистија ридовите...

Предводени од коњаницата од Радово, голем број граѓани се упатија на сртот меѓу Дрвош и Иловица кај каменот на плодноста

Предводени од коњаницата од Радово, голем број граѓани се упатија на сртот меѓу Дрвош и Иловица кај каменот на плодноста

Предводени од коњаницата од Радово, голем број граѓани како во низа од центарот на селото Иловица на празникот на Светите 40 Севасастиски маченици, се упатија на сртот меѓу Дрвош и...

39-годишен струмичанец украл пари од продажен објект, полицијата го пронајде дома и го привела во Полициска станица

Две лица од Старо Балдовци приведени во Полициска станица, кај нив пронајдени моторни возила и предмети кои потекнуваат од извршени кривични дела

Синоќа во 02:00 часот во село Старо Балдовци, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.С.(40) и А.С.(45), двајцата од село Старо Балдовци. При...

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

Еко акција „Чисти ридови за сите“ во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

На 26 март 2023 година, со почеток во 10:00 часот Еко акцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село. Во акцијата...

Патниот правец Бориево – Колешино конечно ќе се асфалтира, објави градоначалникот на општина Босилово, Ристо Манчев

Патниот правец Бориево – Колешино конечно ќе се асфалтира, објави градоначалникот на општина Босилово, Ристо Манчев

„Патниот правец Бориево - Колешино конечно ќе се асфалтира. На задоволство на граѓаните на општина Босилово и Ново Село во тек се активности за асфалтирање на патниот правец Бориево -...

Безживотно тело пронајдено во стан во Струмица

Во прекин патниот правец Струмица – Ново Село кај „Робовска крстосница“

Од АМСМ информираат дека од 18:20 часот во прекин е магистралниот пат А-4, помеѓу Дабиље и Босилово, кај „Робовска крстосница“ поради случена сообраќајна незгода. ДОПОЛНИТЕЛНО во 19:32 часот – Нормализиран...

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите” одвои 600.000 денари за реконструкција и адаптација на училниците во училиштето во Еднокуќево, се чека согласност од Општина Босилово

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите” одвои 600.000 денари за реконструкција и адаптација на училниците во училиштето во Еднокуќево, се чека согласност од Општина Босилово

На иницијатива и на барање на членовите на советничката група на СДСМ во Советот на општина Босилово, Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите” обезбеди 600.000 денари за реконструкција и...

Фудбалски празник во Турново – околу 260 деца се натпреваруваа на турнир

Фудбалски празник во Турново – околу 260 деца се натпреваруваа на турнир

Околу 260 деца од екипите на Фудбалските школи „Хоризонт“, „Кожуф“, „Тиквеш“, Дојран и Радовиш овие два дена учествуваат на фудбалски турнир во селото Турново, општина Босилово. „Игра и дружење, ова...

ТОП ВЕСТИ

ВЕБ БИЛБОРД

ВЕСТИ од Македонија

НАЈАВА

ФЕЈСБУК статус

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist