Советот на општина Василево ги донесе Програмите за наредната година

Вторник, 05 Декември 2017

Едногласни беа советниците во донесувањето на Програмите за работа на општина Василево во наредната 2018-та година, на денешната трета седница на Советот на општина Василево.

Советниците најмногу дебатираа за предлозите во Програмата за изградба, реконструкција, одржување и заштита на локалните патишта и улици и Програмата за изградба и реконструкција на водоводната мрежа во општина Василево за 2018 година.

Дел од предлозите на советниците, а кои се однесуваат на асфалтирање на одредени улици, во населени места во општината, беа прифатени и ставени во Програмата за наредната година.

Советниците дебатираа и за Програмата за изградба на Систем за одведување и пречистување на отпадни води во општина Василево за 2018 година.

Градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев, истакна дека во текот на 2018 година, општината ќе работи на изградба на Систем за одведување и прочистување на отпадни води во населените места Ангелци и Градашорци, а ќе биде изграден и еден дел во Василево.

На прашањето околу ургентноста од изградба на канализација која ќе го покрива целото населено место Василево, градоначалникот Јанев истакна дека Програмата е во согласност со реалните финансиски можности на општината и дека се што би влегло во Програмите, а го надминува реалниот финансиски капацитет на општината, ќе биде само „билдање“ на Буџетот без реални можности за негова реализација, поради што канализацијата во Василево ќе се гради етапно.

Едногласно беа донесени и останатите Предлог-програми за чија реализација средства ќе се обезбедат со Буџетот за наредната 2018 година.

На дневен ред на денешната седница на Советот на општина Василево, беа и Измените и дополнување на Годишната програма за работа на ООУ „Гоце Делчев“ во Василево, Извештаите за работата на ОИК Василево за неодамна одржаните Локални избори, како и неколку барања за финансиска поддршка поднесени од граѓани и правни субјекти.

Неможе да се пријавите самите

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите средни училишта во Струмица, влез во училишта со маска и без родителите

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите сре…

Јун 02, 2020 Вести

Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар ...

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока Маала, Добрашинци, Муртино, Дрвош и Рудник „Огражден“ Хамзали

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока М…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 3 јуни), во периодот од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во ...

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе добијат субвенција до 4.000 денари

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе доб…

Јун 02, 2020 Вести

Од општина Струмица информираат дека денеска до 16:00 часот, 208 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, по вчерашниот објавен јав...

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Јун 02, 2020 Вести

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 52, во Тетово 14, по двајца во Кума...

Хуманитарна помош од  Здружението „Сите заедно можеме“ за граѓаните во Казнено-поправните домови

Хуманитарна помош од Здружението „Сите заедно можеме“ за гр…

Јун 02, 2020 Вести

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“ од Струмица после акциите за донација на хуманитарни пакети за ранливите групи граѓани почна со реализација...

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Ново Коњарево, Бајково и Граничен премин

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Нов…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека денеска (вторник, 2 јуни), од 09:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во н...

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се ослободи од режимските пранги на ДПМНЕ

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се…

Јун 01, 2020 Вести

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски на прес конференција потсети дека се навршија три години откако СДСМ...

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓаните за купување нов велосипед, по објавата на повикот за само неколку часа 52 струмичани си купиле велосипед

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓа…

Јун 01, 2020 Вести

Градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција информираше дека од општинскиот буџет се одвоени 800.000 денари за субвенционирање на граѓаните ко...