Највкусниот праз е во Градашорци – Јубилејна „Празијада“!

Недела, 05 Ноември 2017

Полно село со гости... Дворот на Црквата „Св. Никола“ во Градашорци беше мал да ги собере гостите од повеќе краишта. Министерот за земјоделството, Љупчо Николовски, постојниот претставник на ОН и претставник на УНДП во Македонија, Луиза Винтон, амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда, градоначалници, пратеници, политичари, амбасадори, од соседството Бугарија, градоначалникот на Струмјани, од околината... од најмалото до најстарото.

Полна маса од јадења со праз. На толку многу јадење не верувам дека некој не пробал. Имаше и за по пат и за дома... Велат, најдобриот праз е од регионот околу Градашорци, ама и најдобрите домаќинки за приготвување специјалитети со праз се од овде.

И се си беше во духот на нашата традиција. А и одржување по десетти пат е традиција. Меѓу народот позната како „Празијада“, официјално „Ден на празот“, со презентација на голем број специјалитети подготвени со праз, а со единствена цел, промоција на празот како земјоделска култура и овој регион каде тој најмногу се одгледува.

Јубилејната „Празијада“ ја отвори градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев, истакнувајќи дека со промовирањето на празот како земјоделска култура, ќе се привлечат сите оние инвеститори кои сакаат да инвестираат и што се занимаваат со откуп и преработка на оваа земјоделска култура.

„Наш приоритет ќе биде привлекување на инвеститори кои ќе отворат откупни центри во нашата општина, бидејќи празот со својот квалитет е препознатлив не само во државата, туку и надвор од неа. Наша интенција ќе биде оваа градинарска култура да биде застапена во текот на целата година и да се зголемат површините за да бидеме конкурентни на пазарите“ - истакна градоначалникот Јанев.

Жителите на Градашорци, кои се и најголемите производители на праз во Македонија, од промоцијата очекуваат да им донесе поголем број откупувачи, но и инвеститори кои овде ќе отворат производствени погони.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...