Испечатете ја страната

Децата од градинката во Василево учеа како безбедно да ја поминат улицата

Вторник, 12 Мај 2015

Превентивна едукативна активност за безбедност во сообраќајот во Детската градинка во Василево

Секторот за внатрешни работи во Струмица, преку Отсекот за превенција и Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај и Полициската станица од општа надлежност од Струмица, во партнерство со локалната самоуправа од Василево, денеска, во Детската градинка „Прва радост“ во Василево организираа превентивна едукативна активност.


Целта на оваа превентивна активност е, како што рече Хризантема Рендевска, подигање на безбедносна свест кај оваа категорија на учесници во сообраќајот се со единствена цел намалување на последиците во сообраќајот.


Градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, поздравувајќи ја денешната активност рече дека оваа е плод на соработката меѓу општина Василево и СВР Струмица, Отсек за превенција во сообраќајот.


„Преку едукација, како еден од најбитните фактори, уште од најмала возраст да се влијае врз развојот на свеста на децата, како тие би биле безбедни учесници во сообраќајот“ - додаде Стојанов.


Со употреба на соодветни реквизити, односно пешачки премин и семафор на децата им беше демонстрирано како и каде на најбезбеден начин да ја поминат улицата. Беше направена и практична демонстрација на правилно и безбедно поминување на отворена, необележана улица, при што дечињата на другите случајните учесници во сообраќајот – возачите им делеа флаери со едукативна содржина, преку кои се апелира да се почитуваат сообраќајните правила и прописи, заради општата безбедност на сите учесници во сообраќајот.

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...