Испечатете ја страната

Сречко е најбрзиот коњ на „Ѓурѓовденските трки“ во Василево

Среда, 06 Мај 2015

Коњот Сречко на Џоко Цветков од Василево го освои првото место на „Ѓурѓовденските коњски трки“ во Василево

Веќе осма година по ред на иницијатива на Добре Митев, кој седум години беше организатор, годинава во организација на неговиот син Панче Митев, кој ја продолжува традицијата на оваа манифестација, под покровителство на општина Василево, се одржаа „Ѓурѓовденските коњски трки“, кои од година во година стануваат се помасовни, како на јавачи, така и на присутни граѓани, а годинава ги имаше повеќе од илјада од струмичкиот регион, бодрејќи ги јавачите долж патеката.


20-тина коњи од регионот по полските патишта околу Василево, во должина од 5 километри, се натпреваруваа за наградите. Коњот Сречко на Џоко Цветков од Василево го освои првото место на „Ѓурѓовденските коњски трки“ и парична награда од 12.000 денари. Второпласиран е Сулејман Дурмишев од Иловица со коњот Чако, кој доби 8.000 денари, а трет Роберт Ефтимов со неговиот коњ Блажо и парична награда од 5.000 денари.


И годинава, како и минатата година, како атракција беа двете „коњските коли“ на две тркала, во духот на коњаницата на Александар Македонски, кои на отворањето, продефилираа од центарот на Василево до стадионот „Цар Самуил“.


Со овој традиционален обичај се одбележа празникот Ѓурѓовден, со надеж на поголема плодност низ Струмичкото поле.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...