Сречко е најбрзиот коњ на „Ѓурѓовденските трки“ во Василево

Среда, 06 Мај 2015

Коњот Сречко на Џоко Цветков од Василево го освои првото место на „Ѓурѓовденските коњски трки“ во Василево

Веќе осма година по ред на иницијатива на Добре Митев, кој седум години беше организатор, годинава во организација на неговиот син Панче Митев, кој ја продолжува традицијата на оваа манифестација, под покровителство на општина Василево, се одржаа „Ѓурѓовденските коњски трки“, кои од година во година стануваат се помасовни, како на јавачи, така и на присутни граѓани, а годинава ги имаше повеќе од илјада од струмичкиот регион, бодрејќи ги јавачите долж патеката.


20-тина коњи од регионот по полските патишта околу Василево, во должина од 5 километри, се натпреваруваа за наградите. Коњот Сречко на Џоко Цветков од Василево го освои првото место на „Ѓурѓовденските коњски трки“ и парична награда од 12.000 денари. Второпласиран е Сулејман Дурмишев од Иловица со коњот Чако, кој доби 8.000 денари, а трет Роберт Ефтимов со неговиот коњ Блажо и парична награда од 5.000 денари.


И годинава, како и минатата година, како атракција беа двете „коњските коли“ на две тркала, во духот на коњаницата на Александар Македонски, кои на отворањето, продефилираа од центарот на Василево до стадионот „Цар Самуил“.


Со овој традиционален обичај се одбележа празникот Ѓурѓовден, со надеж на поголема плодност низ Струмичкото поле.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...