ВИЦЕШАМПИОНИ: Одбојкарите на „Сушево“ изненадување!

Петок, 01 Мај 2015

Двата пехари се наредени во клубот... Патеката на успесите, продолжува да се гради... Догодина и „Сушево“ - ШАМПИОНИ!

Одбојкарскиот клуб „Сушево“ го привлече вниманието на македонската одбојкарска јавност. Тоа е бидејќи клубот потекнува од едно мало село во општина Василево, а стигна до рамноправна борба со повеќекратниот шампион на Македонија, ОК „Струмица“.


ОК „Сушево“, за кој лани малку кој говореше, оваа сезона победнички го стартуваше својот поход кон освојување на титулите, оставајќи ги зад себе со години докажаните „Синалко“, „Лирија“, „Пробиштип“, а во финалните натпревари битката на теренот ја имаше со „комшиите“, шампионот ОК „Струмица“.


Сепак, големиот успех, вицешампиони и во Купот и во Плеј-офот, е гордост не само за сушевчани и за клубот, туку и за градоначалникот Ване Стојанов и општината Василево, кои оваа сезона застанаа зад младите одбојкари, под водство на искусниот тренер и предводник на тимот во играта, Хари Наковски.


Градоначалникот на општина Василево најавува уште поголема поддршка, не само финансиска, туку и организациски. Овој клуб, преку младинска школа ќе регрутира квалитетни спортисти, нови „борбени момци“, кои еден ден ќе го донесат и шампионскиот пехар во Василево.

 


„Општина Василево, како што е познато, секогаш застанува зад спортот, бидејќи тоа е наша определба, затоа што спортот носи здрави генерации желни за успех во секоја општина, во секоја држава. Денес сме општина која не само што инвестира во изградба на спортски објекти и терени, туку и сме општина каде што се организираат повеќе спортски манифестации, каде најуспешните ги докажуваат своите квалитети, а по што сме препознатливи и во целата држава“ - вели градоначалникот Стојанов.


„Најголемото одбојкарско село во Македонија“, како што знае да каже Стојанов, беше и организатор на годинашното финале од Купот на Македонија, каде четирите најдобри екипи во машка и женска конкуренција, во саботата се бореа за освојување на трофејот.


Својот голем успех одбојкарите на „Сушево“, кои го освоија второто место и во Купот и во Плеј-офот, го должат не само на својата добра игра и на поддршката од градоначалникот, туку и на гласните „ѕверови“, навивачката група на ОК „Сушево“, кои и дома и на гости беа најбучните спортски навивачи.


Двата пехари се наредени во клубот... Патеката на успесите, продолжува да се гради... Догодина и „Сушево“ - ШАМПИОНИ!

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...