Македонската Инџија стана препознатлива кај сите бизнисмени!

Вторник, 21 Април 2015

Стојанов: „Македонската Инџија, како што го нарекуваат Василево, стана препознатлива кај сите бизнисмени“

Градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, денеска преку прес конференција говореше за активностите на општината, кои придонесуваат за подобрување на условите за живот на граѓаните, преку реализацијата на повеќе комунални и инфраструктурни проекти, привлекувањето нови инвестици и изградба на терени за спорт и рекреација, како што рече, скоро во сите населени места во општина Василево.


Деновиве со средства од општината и Владата, асфалтирани се улица во Дукатино во должина од 500 метри, а изграден е мост на Новамаалска река во Нова Маала.


Градоначалникот Стојанов говореше и за асфалтирани улици во Градашорци, Пиперево, Добрашинци, за нов асфалтен слој на патот Радичево - Дукатино, потенцирајќи дека нема неасфалтиран пат во општина Василево и сите села се поврзани со функционална патна мрежа.


„Во изминатиот период изградивме околу 21 километар фекална канализација, која треба да служи за домаќинствата во Ангелци, Градашорци и Василево и околу 2 километри атмосферска во Пиперево. Домаќинствата од Ангелци и Пиперево веќе ги чуствуваат благодетите на овој проект, а оваа лето правиме напори да се обезбедат средства и за поствувањ нов крак. Паралелно со канализационите системи интензивно работиме и на проширување и унапредување на системите за водоснабдување“ - рече Стојанов.


Тој најави изградба на ново училиште во Висока Маала, село со претежно турско население, а изградбата ќе ја помогне турската амбасада во Република Македонија преку „ТИКА“.


„Кога сме кај нашите деца, само да потсетиме дека како општина успеавме да ја ставиме во функција првата Детска градинка, каде околу 60 деца веќе се згрижени“ - додаде градоначалникот Стојанов.


Жителите од селото Седларци се рекреираат на новото повеќенаменско игралиште во центарот на селото, кое беше дел од предизборната програма на градоначалникот Стојанов, најавувајќи дека наскоро спортски терени ќе добијат и младите, односно жителите на Ангелци и Дукатино.


Стојанов на денешната прес конференција говореше и за нови јавни зелени површини, односно паркови во Василево и Градашорци. Во Василево на влезот во селото ќе се изгради парк со газебо од ковано железо и ротирачки панел, а во Градашорци парк налик на амфитеатар, опремени со клупи за одмор и рекреација. Проектите се изработени, средствата обезбедени, а оваа година се очекува нивна реализација.


За привлекувањето на домашни и странски инвестиции, Стојанов говореше за урбанизираните нови зони, промоцијата на потенцијалите и поволностите што ги нудат како општина, се во знакот на намалување на невработеноста.


„Македонската Инџија, како што го нарекуваат Василево, стана препознатлива кај сите бизнисмени. Тие овде подигнаа повеќе од 70 објекти кои функционираат, а околу 400 граѓани веќе работат. Наскоро се очекува во нашата општина да гради и грчка компанија од областа на рударството и градежништвото со околу 50 работни места и тоа кај Чанаклија, да почне да се гради сместувачки капацитет кај Владевци, да се подигаат нови капацитети во зоните кај Василево, Градашорци и на патот кон Добрашиници, а ние постојано ќе ја подобруваме инфраструктурата“ - заврши Стојанов.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...