Василево домаќин на големото одбојкарско финале на КУП натпреварите!

Понеделник, 20 Април 2015

Наковски: „Ќе го донесеме првиот национален трофеј во нашата општина Василево“

Василево ќе биде домаќин на големото финале во одбојка, на четирите најдобри екипи во машка и женска конкуренција, кое ќе се одржи во сабота на 25-ти април, во рамките на КУП натпреварувањето.


За градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, оваа е голема чест да бидат домаќини на едно вакво големо национално натпреварување, кое треба да ги даде најдобрите одбојкарски екипи во Македонија.


„Тоа беше предизвик и за нас како локална самоуправа, да се вклучиме во организацијата и да помогнеме на Одбојкарскиот клуб „Сушево“, како домаќин организатор, беспрекорно да го реализира овој спортски настан, на кој ќе учествуваат четирите најдобри екипи во машка и женска конкуренција во КУП натпреварувањето“ - рече градоначалникот Стојанов на денешната прес конференција, на која заедно со Хари Наковски и Ванчо Наков, ги најавија натпреварите кои ќе се одиграт во спортската сала „Гоце Делчев“ во Василево, а веќе утре од 19 часот е и вториот финален дуел помеѓу ОК „Сушево“ и ОК „Струмица“ за шампионската титула на Македонија.


„Ако се суди по завчерашниот прв дуел, за освојување на шампионската титула, овие два тима секако дека во сабота, кога е закажано големото КУП финале, ќе покажат еден квалитетен и до крај неизвесен натпревар за сите љубители на одбојката во земјата“ - додаде Стојанов.


„Ќе го донесеме првиот национален трофеј во нашата општина Василево“ - оптимистички најави тренерот и предводник на одбојкарите на „Сушево“, Хари Наковски. „Досега покажавме дека имаме квалитет, имаме мудрост, имаме сила, да се бориме рамноправно со екипата на одбојкарскиот клуб „Струмица“ - додаде Наковски, изразувајќи голема благодарност до градоначалникот Стојанов за поддршката што им ја дава уште од стартот на оваа одбојкарска сезона.


Според Ванчо Наков од ОК „Сушево“, се е подготвено за претстојните финални натпревари во спортската сала во Василево, како со организациските, така и со техничките подготовки. Вели, „нека победи најдобриот“, но сепак очекува дека нековиот тим ОК „Сушево“ ќе го освои големиот пехар со славеничко шампањско.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...