Испечатете ја страната

Турскиот амбасадор во посета на селото Висока Маала

Вторник, 07 Април 2015

Тие го посетија населеното место Висока Маала, каде поразговараа со жителите и директно од нив се информираа за нивните проблеми

Амбасадорот на Република Турција во Република Македонија, Омур Шолендил, денеска заедно со координаторот на „ТИКА“, Теоман Тирјаки и Аташето за верски работи при Амбасадата на Република Турција, Сејфетин Ерсој, имаа средба со градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов.


Тие го посетија населеното место Висока Маала, каде поразговараа со жителите и директно од нив се информираа за нивните проблеми и животот во оваа село, во кое живее исклучиво турско население.


Амбасадорот Шолендил изјави дека денешната посета на општина Василево и на селото Висока Маала е во рамките на посетата што ја имаат на повеќе општините од Источна Македонија, со цел да се сретнат со своите браќа во Македонија, потенцирајќи ги пријателските односи на двете држави, Македонија и Турција, кои сакаат да ги подигнат на повисоко ниво.


Координаторот на „ТИКА“, Теоман Тирјаки, ја нагласи традиционалната одлична соработка што ја имаат „ТИКА“ и Општина Василево, која набргу ќе резултира со изградбата на нова училишна зграда за учениците од оваа населено место.


Благодарност до амбасадорот за укажаната чест и до „ТИКА“, упати градоначалникот Ване Стојанов, кој вети дека по изградбата на новата училишна зграда, просториите во кои се одвива наставата ќе ги реконструира и оспособи за други намени, со што жителите од Висока Маала ќе можат содржински да го збогатат своето секојдневие.


Жителите на Висока Маала ги запознаа високите гости со своето секојдневие, потребите и отворените прашања, како што е прашањето на подобрување на водоснабдувањето, изградба на игралиште, асфалтирање на селските улици, при што побараа помош за нивно решавање.

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...