Во Василево одбележан Светскиот ден на детското творештво

Четврток, 02 Април 2015

Учениците од Василево го одбележаа Светскиот ден на детската книжевност

Под мотото „Плати со детско творештво“, учениците од ООУ„Гоце Делчев“ од Василево го одбележаа Светскиот ден на детската книжевност.


„Денеска е 2 април, Светскиот ден на детската книжевност која со векови ги опседнува мислите на луѓето. За таа цел ние денеска ќе се обидеме да направиме нешто поинакво од вообичаеното“ - порачаа учениците од ООУ„Гоце Делчев“, на денешното одбележување на Светскиот ден на детската книжевност.


Дваесет ученици, пред своите другарчиња и наставници ги прочитаа своите лични творби и со јазикот на поезијата, секој на свој начин, ги пренесе своите приказни, своите фантазии, своите доживувања за она што го исполнува нивниот детски свет.


Петте изработени книги – тетратки со детско творештво, како спој на поезијата и ликовната уметност, беа креативниот производ од оваа активност, кој децата го подарија или разменија, на тој начин верификувајќи ја неговата вредност.


Градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, ја имаше можноста да добие две од поетските тетратки, а за возврат им ја понуди својата поддршка во овој и во идните нивни проекти.


„Иницијативата на ученичката заедница и нејзиниот координатор, Марија Вучкова, наставник по англиски јазик, за одбележување на Светскиот ден на детската книжевност ја прифатив со задоволство. Во последно време се забележува дека учениците се повеќе се служат со литература од интернет. Тоа за мене беше дополнителен поттик да се афирмира детското книжевно творештво. Во рамките на одбележувањето на овој ден учениците од нашите училиште плаќаа со свои лични творби, а на општината, детската градинка, комуналното претпријатие, библиоктеката и амбулантата им беа подарени рачно изработени детски книги“ - рече Емилија Котева, директор на ООУ „Гоце Делчев“ Василево.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...