Испечатете ја страната

Општина Василево ја зголеми цената на водата за компаниите

Среда, 25 Март 2015

Техничката вода од 6,5 денари по метар кубен се зголемува на 9 денари, а водата за пиење од 35 денари се зголемува на 45 денари по метар кубен

Советот на општина Василево од денеска утврди нов ценовник за правните лица за користење на водата за пиење, водата за наводнување, односно „техничка вода“, но и за „фрлањето“ ѓубре.


Техничката вода од 6,5 денари по метар кубен се зголемува на 9 денари, а водата за пиење од 35 денари се зголемува на 45 денари по метар кубен. Кај домаќинствата цената на водата за пиење останува иста, 30 денари по метар кубен.


Советници ја прифатија и одлуката на ЈП „Турија“ од Василево за зголемување на цената за користење на комунални услуги - фрлање смет за правните лица. За помалите компании, цената од 360 денари месечно се зголемува на 500 денари, а за поголемите компании од 1000 на 1500 денари.


Советот на општина Василево ја утврди цената за целодневен престој во Детската градинка „Прва радост“ во Василево, која официјално стартува од 1 април, а таа изнесува 1490 денари месечно, а донесе и одлука за проширување на оваа Детска градинка, односно отворање на Клон во населеното место Моноспитово, општина Босилово.


На денешната 25-та седница, советниците ги прифатија завршните сметки за 2014-та година на основните училишта во општина Василево, донесе одлука за утврдување на приоритет за реализација на изградба на улица во село Владиевци, како и утврдување на приоритет за реализација на Проектот „Изградба на колектор К1 со дел од припадни колектори во село Ангелци“.

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...