Испечатете ја страната

Децата без родители од општина Василево бесплатно на градинка

Среда, 25 Март 2015

Првата Детска градинка во Василево, која официјално стартува со работа од 1 април, бесплатно ќе згрижува деца без родители и родителска грижа

Првата Детска градинка во Василево, која официјално стартува со работа од 1 април, бесплатно ќе згрижува деца без родители и родителска грижа, кои се на возраст до 6 години. Ова денеска го најави градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов. Нивните старатели ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот, кој инаку чини 1490 денари за еден месец престој во градинката.


„Со оваа одлука и практично помагаме на оваа осетлива категорија наши најмали граѓани, дечиња на кои судбината воопшто не им била наклонета. Да им овозможиме да ги почуствуваат позитивните страни на престојот во градинката и заедно со своите врсници да се дружат, едуцират и социјализират“ - рече градоначалникот Стојанов.


Колку деца без родители од општина Василево ќе бидат згрижени во градинката „Прва радост“ во Василево, општината ќе побара дополнителни информации од меѓуопштинскиот Центар за социјални работи во Струмица, за бројот на деца без родителска грижа до предучилишна возраст.


Градоначалникот Стојанов денеска најави и дека по меѓуопштинскиот договор што општина Василево и општина Босилово го имаат потпишано, наскоро ЈОУДГ „Прва радост“ ќе отвори и „клон“, односно градинка во селото Моноспитово (општина Босилово), која ќе работи во рамките Василевската градинка.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...