Децата без родители од општина Василево бесплатно на градинка

Среда, 25 Март 2015

Првата Детска градинка во Василево, која официјално стартува со работа од 1 април, бесплатно ќе згрижува деца без родители и родителска грижа

Првата Детска градинка во Василево, која официјално стартува со работа од 1 април, бесплатно ќе згрижува деца без родители и родителска грижа, кои се на возраст до 6 години. Ова денеска го најави градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов. Нивните старатели ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот, кој инаку чини 1490 денари за еден месец престој во градинката.


„Со оваа одлука и практично помагаме на оваа осетлива категорија наши најмали граѓани, дечиња на кои судбината воопшто не им била наклонета. Да им овозможиме да ги почуствуваат позитивните страни на престојот во градинката и заедно со своите врсници да се дружат, едуцират и социјализират“ - рече градоначалникот Стојанов.


Колку деца без родители од општина Василево ќе бидат згрижени во градинката „Прва радост“ во Василево, општината ќе побара дополнителни информации од меѓуопштинскиот Центар за социјални работи во Струмица, за бројот на деца без родителска грижа до предучилишна возраст.


Градоначалникот Стојанов денеска најави и дека по меѓуопштинскиот договор што општина Василево и општина Босилово го имаат потпишано, наскоро ЈОУДГ „Прва радост“ ќе отвори и „клон“, односно градинка во селото Моноспитово (општина Босилово), која ќе работи во рамките Василевската градинка.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...