Испечатете ја страната

Општина Василево ќе гради паркови и Амфитеатар

Понеделник, 23 Март 2015

Парк на влезот во Василево и парк со Амфитеатар во Градашорци ќе гради општина Василево

Парк на влезот во Василево и парк со Амфитеатар во Градашорци ќе гради општина Василево, најави градоначалникот Ване Стојанов на денешната прес конференција.


Паркот на влезот во Василево ќе биде лоциран на празниот простор на самиот влез во селото од кај магистралниот пат, а паркот во село Градашорци е на просторот пред Домот на културата. И двата проекти се планирани со Програма за уредување на просторот на градежното земјиште во руралните подрачја на општина Василево за 2015 година.


Паркот во Василево ќе биде со површина од околу 1400 м², од кои дел ќе биде зелена површина испресечена со патеки од бекатон плочки, а од урбана опрема ќе бидат поставени по седум клупи и канти за отпадоци, газебо од ковано железо и ротирачко рекламно пано со ознаки на Општина Василево и Република Македонија. Во вечерните часови паркот ќе биде осветлен за што ќе бидат поставени 25 канделабри.


Површината на паркот во Градашорци изнесува околу 340 м². Содржински планирано е овде да биде изграден мини Амфитеатар со површина од околу 100 м², пристапни патеки од бекатон плочки, зелена површина оградена со ѕид од камен и жива ограда, збогатена со жбунови. Од урбана опрема планирани се 5 клупи и 2 корпи за отпадоци.


„Планираниот буџет за изградба на паркот на влезот во Василево е околу 1.430.000 денари, од кои 80% или 1.144.000 денари се обезбедени преку Бирото за регионален развој, а 20% односно 286.000 денари се средства од Буџетот на општина Василево. Изградбата на паркот во Градашорци ќе чини околу 682.000 денари, од кои 303.000 денари се обезбедени од Бирото за регонален развој, а остатокот од околу 380.000 денари се средства од општинскиот Буџет“ - информираше градоначалникот Стојанов, додавајќи дека Општина Василево во континуитет и плански работи на подобрување на условите во населените места, на хуманизирање на животната средина и реализација на содржини кои му даваат квалитет на секојдневието на граѓаните на општина Василево.

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...