Испечатете ја страната

ВИДЕО: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата на Советот

Недела, 15 Март 2015

Според образложението на координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Пакетов, во знак на револт

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ, по прифаќањето на дневниот ред на денешната 25 седница на Советот на општина Струмица, ја напуштија работата на седницата.


Според образложението на координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Пакетов, во знак на револт, поради актуелната политичка ситуација и прогласувањето на последните два изборни циклуси за нелигитимни од страна на градоначалникот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, а со тоа и нелигитимност на овој струмички совет, ја напуштаат денешната седница.


Советниците од ВМРО-ДПМНЕ по образложението на говорницата од страна на Пакетов ја напуштија просторијата каде се одржува седницата, а советниците на СДСМ, кои се мнозинство во советот, ја продолжија работата на седницата на која се разгледуваат завршната сметка и годишниот извештај на општина Струмица за 2014-та година, годишните сметки и годишниот извештај за работата на јавните претпријатија „Паркиралишта Струмица“ и „Струмица Гас“, годишните извештаи и завршната сметка на Локалната библиотека „Благој Јанков Мучето“ и Домот за деца и млади „Благој Мучето“, како и на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...