Струмичкиот Совет во недела ќе одржи седница

Среда, 11 Март 2015

Иако невообичаено седница да се одржува во недела, сепак станува збор за редовна седница,

Советот на општина Струмица во недела ќе ја одржи 25-тата седница. Иако невообичаено седница да се одржува во недела, сепак станува збор за редовна седница, на која ќе се усвојува завршната сметка на општина Струмица за 2014-та година, а согласно законските прописи советниците треба да ја усвојат најдоцна до 15 март.


На седницата освен завршната сметка и годишниот извештај на општина Струмица за 2014-та година, советниците ќе расправаат и за годишните сметки и по годишниот извештај за работата на јавните претпријатија „Паркиралишта Струмица“ и „Струмица Гас“, годишните извештаи и завршната сметка на Локалната библиотека „Благој Јанков Мучето“ и Домот за деца и млади „Благој Мучето“, како и на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион.


На 25-тата седница на Советот на општина Струмица ќе се расправа и по други извештаи, како и за распоредување на средства од буџетот на општината, а ќе бидат направени и статутарни измени на јавни претпријатија под надлежност на општината. Седницата е закажена за во 11:00 часот.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струмица

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струми…

Апр 10, 2021 Вести

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднел кривична пријава против И.Д. (18), кој престојува во селото Банско, струмичко, М.Д. (...

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, најмладиот има 50 години

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, нај…

Апр 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа од 42-ца починати лица, тројца се од Струмица на возраст од 50, 67 и 70 години. 53 ли...

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Апр 08, 2021 Вести

Се уште е лоша состојбата со коронавирусот и во Струмица. Денеска 45 новозаразени, а тројца струмичани на возраст од 71 и 81 година починале како посл...

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Апр 08, 2021 Вести

Струмичката полиција информира дека девојката В.Б. (20) од Русиново, беровско, ја прегазил автомобил „Нисан“ управуван од 18-годишно момче од Струмица...

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Апр 07, 2021 Вести

Вечерва околу 19:40 часот на крстосница на улиците „Ленинова“ со „4 јули“ во центарот на Струмица, на пешачки премин, автомобил удрил во 21-годишната ...

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25 лица се новозаразени

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25…

Апр 07, 2021 Вести

Пет струмичани на возраст од 70, 76, 77, 81 и 84 години починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19, а во цела држава бројката на почина...

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Апр 07, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков денеска информираше дека е завршено асфалтирањето на локалната улица во селото Бориево во должина ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскиот ден на здравјето

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскио…

Апр 07, 2021 Вести

„Денеска целиот свет, под покровителство на Светската здравствена организација го одбележува 7-ми Април како Светски ден на здравјето. По 72. пат овој...