Се собраа ветераните во ракомет, формираа екипа!

Понеделник, 09 Март 2015

Поранешни ракометари на Струмица синоќа се собраа на официјален прв тренинг во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“

Поранешни ракометари на Струмица синоќа се собраа на официјален прв тренинг во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, со кој симболично најавија дека формираат ракометна екипа „Струмица Зомимак-М Ветерани“.


Иницијативата е на претседателот на РК „Струмица Зомимак-М“, Славе Гошев, кој и самиот бил ракометар, а во тимот на ветерани ќе бидат: Сашко Брндевски, Тони Василев, Ванчо Трендафилов, Горан Филиповиќ, Анастас Тутенковски, Леонид Танчев, Дејан Ефтимов, Васил Богоев, Марјан Андонов и други поранешни ракометари на Струмица. Тимот ќе брои 15-тина играчи.


Веќе во среда, ветераните ќе го имат својот прв натпревар во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, односно ќе се поделат во два тима и ќе си ги пробат своите ракометни способности.


Ветераните најавија дека ќе воспостават и меѓусебна соработка со други ракометни екипи на ветерани, а наскоро ветераните на РК „Струмица Зомимак-М“ ќе одиграт пријателски натпревар со ветераните на РК „Партизан“ од Белград, Србија.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...