Се собраа ветераните во ракомет, формираа екипа!

Понеделник, 09 Март 2015

Поранешни ракометари на Струмица синоќа се собраа на официјален прв тренинг во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“

Поранешни ракометари на Струмица синоќа се собраа на официјален прв тренинг во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, со кој симболично најавија дека формираат ракометна екипа „Струмица Зомимак-М Ветерани“.


Иницијативата е на претседателот на РК „Струмица Зомимак-М“, Славе Гошев, кој и самиот бил ракометар, а во тимот на ветерани ќе бидат: Сашко Брндевски, Тони Василев, Ванчо Трендафилов, Горан Филиповиќ, Анастас Тутенковски, Леонид Танчев, Дејан Ефтимов, Васил Богоев, Марјан Андонов и други поранешни ракометари на Струмица. Тимот ќе брои 15-тина играчи.


Веќе во среда, ветераните ќе го имат својот прв натпревар во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, односно ќе се поделат во два тима и ќе си ги пробат своите ракометни способности.


Ветераните најавија дека ќе воспостават и меѓусебна соработка со други ракометни екипи на ветерани, а наскоро ветераните на РК „Струмица Зомимак-М“ ќе одиграт пријателски натпревар со ветераните на РК „Партизан“ од Белград, Србија.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струмица

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во центарот на Струми…

Апр 10, 2021 Вести

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднел кривична пријава против И.Д. (18), кој престојува во селото Банско, струмичко, М.Д. (...

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, најмладиот има 50 години

Струмица денеска со 53-ца новозаразени, починале тројца, нај…

Апр 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа од 42-ца починати лица, тројца се од Струмица на возраст од 50, 67 и 70 години. 53 ли...

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Нови 45 лица заразени во Струмица, тројца починати

Апр 08, 2021 Вести

Се уште е лоша состојбата со коронавирусот и во Струмица. Денеска 45 новозаразени, а тројца струмичани на возраст од 71 и 81 година починале како посл...

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Младо момче ја прегазило девојката во центарот на Струмица

Апр 08, 2021 Вести

Струмичката полиција информира дека девојката В.Б. (20) од Русиново, беровско, ја прегазил автомобил „Нисан“ управуван од 18-годишно момче од Струмица...

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Прегазена девојка во Струмица, возачот побегнал

Апр 07, 2021 Вести

Вечерва околу 19:40 часот на крстосница на улиците „Ленинова“ со „4 јули“ во центарот на Струмица, на пешачки премин, автомобил удрил во 21-годишната ...

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25 лица се новозаразени

Црн Ковид биланс во Струмица: Починаа петмина струмичани, 25…

Апр 07, 2021 Вести

Пет струмичани на возраст од 70, 76, 77, 81 и 84 години починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19, а во цела држава бројката на почина...

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Се асфалтираше главната улица во центарот на Бориево

Апр 07, 2021 Вести

Градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков денеска информираше дека е завршено асфалтирањето на локалната улица во селото Бориево во должина ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскиот ден на здравјето

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод Светскио…

Апр 07, 2021 Вести

„Денеска целиот свет, под покровителство на Светската здравствена организација го одбележува 7-ми Април како Светски ден на здравјето. По 72. пат овој...