Во СВР Струмица промовиран Прирачник за лица без документи

Петок, 27 Февруари 2015

Проблемот на непоседувањето на личните документи е најчеста појава во ромската заедница

drvoshanov z2

Денеска во Секторот за внатрешни работи во Струмица, во организација на МВР и Мисијата на ОБСЕ во Скопје, со претставници од МВР, Министерство за труд и социјална политика, Министерство за правда, ОБСЕ и УНЦХР, беше промовиран Прирачник за лица без документи, наменет за лицата кои од различни причини не поседуваат лични документи за идентификација.


Прирачникот има за цел подобрување на разбирањето на постапките за остварување на правата како и обезбедување на детали поврзани со доплнителниот упис во матичната книга на родени. Проблемот на непоседувањето на личните документи е најчеста појава во ромската заедница.


„Често се идентификува проблемот со лицата кои не поседуваат никаков документ или не се евидентирани во матичната книга на родените. Проблемот е изразен кога овие граѓани доаѓаат во контакт со институциите, бидејќи им е потребна некоја услуга, здравствена, социјална, или образовна“ – вели Елвис Мемети, еден од авторите на Прирачникот.


Како што вели Мемети, според последните податоци од теренот, околу 550 лица, пред се од ромска националност, се без личен документ за идентификација. Пред се од неинформираност со постапките за поднесување документи или непостоење на ниту еден документ по кој може да се евидентираат.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...