Советот на општина Струмица ја одржа 24-та седница

Петок, 27 Февруари 2015

Најмногу внимание кај советниците предизвика кварталниот извештај за извршување на буџетот за четвртиот квартал за 2014 година

Советот на општина Струмица денеска ја одржа 24-та седница. На седницата, советниците ги усвоија кварталниот извештај за извршување на буџетот на општина Струмица за четвртиот квартал од 2014 година, предлог-програмата за дополнување на програмата за изработка на урбанистички планови на подрачјето на општина Струмица за 2015 година, а беа донесени и три предлог-одлуки од областа на урбанизмот.


На денешната седница беа усвоени и предлог-одлуките за прифаќање на изработка и имплементација на проектите „Изработка на проектна/техничка документација за основен проект Уредување на поројот Тутеј во село Габрово, општина Струмица“ и „Изработка на на проектна/техничка документација за основни проекти за фекални канализациони системи во населените места Градско Балдовци и Сачево – општина Струмица“.


„Најмногу внимание кај советниците предизвика кварталниот извештај за извршување на буџетот за четвртиот квартал за 2014 година, со кој се добива завршна слика за економската состојба на општина Струмица. Буџетот за 2014 година е реализиран 85 проценти, што е добар процент на реализација имајќи ги во предвид сите останати општини во Република Македонија, не е правен ребаланс, туку, буџетот е оставен така како што треба да се реализира. Претпоставувам дека нереализираниот дел е од забраната за продажба на градежно неизградено земјиште, поради предвремените параламентарни и редовните претседателски избори, а токму од тоа се реализира и најголем процент на буџетот на општина Струмица. Сметам дека Струмица се движи во добра насока“ - рече Јосиф Христов, претседател на Советот на општина Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Авг 01, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 5.759 тестирања, регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19, од кои 5 ...

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објект

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објек…

Авг 01, 2021 Вести

Противпожарната единица на Струмица информира дека утринава во 08:47 часот интервенирале со две противпожарни возила и пет пожарникари во атарот на се...

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ нема да се затвора, теренска вакцинација и за втората доза во селата

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ не…

Авг 01, 2021 Вести

Од ЈЗУ „Здравствен дом“ во Струмица информираат дека поради се поголемиот интерес за вакцинација, пунктот во спортската сала на училиштето „Никола Вап...

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инспирација за модните дизајни

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инс…

Авг 01, 2021 Вести

Младата креаторка од Струмица, Данче Лазарова, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ја постави својата прва изложба со модни креации. Инс...

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани производи се одржа и работилница за развој на биоекономијата

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани прои…

Авг 01, 2021 Вести

На вториот ден од отвoрањето на био-базираната pop-up продавница во Струмица, струмичани имаа можност да бидат дел од работилницата каде се дискутираш...

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

Авг 01, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа „Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица има потреба од девојка за работа. Повеќе информации и пријавување на: 071/420-255...

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската управа

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската упра…

Јул 31, 2021 Вести

Струмичанката Славица Кутиров ја презема директорската функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески. Таа досега беше зам...

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 81 нов случај

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија…

Јул 31, 2021 Вести

Во последните 24 часа од направените 5.315 тестирања, регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 27 Тетово – 25 Куманово – 9 Гостивар –...