Испечатете ја страната

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на говорот на претседателот на Советот за Борис Трајковски

Четврток, 26 Февруари 2015

Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, со реакција на денешниот говор на претседателот на Советот на Општина Струмица, Јосиф Христов

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, со реакција на денешниот говор на претседателот на Советот на Општина Струмица, Јосиф Христов, по повод 11-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски.


„Покојниот претседател Борис Трајковски беше претседател на сите граѓани, веруваше во самостојна, суверена и демократска Македонија. Македонија во која се почитуваат волјата на граѓаните, веруваше во функционирање и почитување на институциите на системот.


Таа борба за подобра Македонија во која тој веруваше, претседателот Трајковски ја водеше до неговото трагично загинување.


Денеска на денот на трагичното загинување на претседателот Борис Трајковски, бевме сведоци како СДСМ преку претседателот на Советот на општина Струмица, безсрамно го искористија настанот на дневно-политички цели.


Имено, денеска на денот кога се одбележуваат 11 години од трагичното загинување на претседателот Борис Трајковски, ОО на СДСМ Струмица безскруполозно и лицемерно го искористија за сопствено толкување на она во што верувал покојниот претседател.


Ја потсетуваме јавноста дека СДСМ, Борис Трајковски наместо претседател го нарекуваа „граѓанин“ и не го признаваа неговиот легален избор и мандат кој го доби од граѓаните.


Затоа го повикуваме СДСМ да се одважат и јавно да се извинат на семејството Трајковски и на сите граѓани на Република Македонија за денес искажаното лицемерие поврзано со ликот и делото на покојниот претседател Борис Трајковски“ - стои во писмената реакција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...