11 години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Четврток, 26 Февруари 2015

Денеска во Струмица се одржа чествување по повод 11-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

По повод 11 години од трагичната смрт на претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа заедно со неговите најблиски соработници, денеска во неговата родна Струмица, пред споменикот „Македонија“, се одржа чествување.


За животот и делото на претседателот Трајковски, говореше претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов.


„Струмица се гордееше со Борис Трајковски како што тој се гордееше со Струмица. Таа взаемна љубов беше повеќе од очигледна. Токму затоа, во името на таа љубов, општина Струмица уште пред девет години го подигна споменикот „Македонија“ во негова чест, за да ни биде вековит спомен за неговиот лик и дело, нам и на генерациите струмичани кои доаѓаат по нас. „Сите ние споделуваме една иста судбина наречена Македонија“ стои на натписот на овој споменик, како трајно сведоштво за тоа, како претседателот Борис Трајковски ја доживуваше својата родна земја. Тој уште знаеше да каже „верувам во Македонија“ и таа негова верба беше силна и искрена. Но нели е време да се запрашаме, во каква Македонија веруваше тој. Нели е време да си признаеме, дека Борис Трајковски не веруваше дека Македонија ќе биде таква каква што е денес. Да беше денес жив, сигурно ќе беше многу разочаран. Во таква Македонија тој не веруваше. Струмичанецот, Македонецот и човекот Борис Трајковски на денешен ден пред единаесет години замина во вечноста. Останува споменот за него и гордоста што беше дел од нас. Тој е еден од оние луѓе кои остануваат да живеат и по нивната смрт. Така ќе биде за вечни времиња“ - рече Христов.


Членови на семејството Трајковски, положија свежо цвеќе пред неговиот споменик. Свежо цвеќе положија и членови на Советот на Општина Струмица, на политичките партии, Сојузот на борците, СВР Струмица, од Заводот за рехабилитација – Бања Банско, од средните општински училишта, Здруженија на граѓани и други.


Членови на Рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Јанков Мучето“ од Струмица, интерпретираа рецитал посветен на претседателот Борис Трајковски.


Традиционално и годинава, во Градскиот парк спроти споменикот „Македонија“, членови на Унијата на жени при ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица, засадија дрвце во чест на претседателот Трајковски.


Борис Трајковски е роден во Струмица на 25 јуни 1956 година. Беше втор претседател на Република Македонија во периодот од 15 декември 1999 година до неговата смрт во 2004 година.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Авг 01, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 5.759 тестирања, регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19, од кои 5 ...

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објект

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објек…

Авг 01, 2021 Вести

Противпожарната единица на Струмица информира дека утринава во 08:47 часот интервенирале со две противпожарни возила и пет пожарникари во атарот на се...

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ нема да се затвора, теренска вакцинација и за втората доза во селата

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ не…

Авг 01, 2021 Вести

Од ЈЗУ „Здравствен дом“ во Струмица информираат дека поради се поголемиот интерес за вакцинација, пунктот во спортската сала на училиштето „Никола Вап...

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инспирација за модните дизајни

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инс…

Авг 01, 2021 Вести

Младата креаторка од Струмица, Данче Лазарова, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ја постави својата прва изложба со модни креации. Инс...

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани производи се одржа и работилница за развој на биоекономијата

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани прои…

Авг 01, 2021 Вести

На вториот ден од отвoрањето на био-базираната pop-up продавница во Струмица, струмичани имаа можност да бидат дел од работилницата каде се дискутираш...

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

Авг 01, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа „Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица има потреба од девојка за работа. Повеќе информации и пријавување на: 071/420-255...

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската управа

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската упра…

Јул 31, 2021 Вести

Струмичанката Славица Кутиров ја презема директорската функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески. Таа досега беше зам...

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 81 нов случај

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија…

Јул 31, 2021 Вести

Во последните 24 часа од направените 5.315 тестирања, регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 27 Тетово – 25 Куманово – 9 Гостивар –...