Бегалец од струмичкиот затвор фатен на граничен премин кон Бугарија

Недела, 15 Февруари 2015

41 годишен Ѓорѓи Иванов, избегал од ќелијата на струмичкиот затвор на 2-ри февруари

Осуденик во акцијата „Детонатор“ фатен во обид да избега од државата. 41 годишен Ѓорѓи Иванов, избегал од ќелијата на струмичкиот затвор на 2-ри февруари. Тој се криел во викендица во Јабланца, Беровско, од каде со такси возило заминал до граничниот премин Ново Село. Бил пречекан од бугарски државјанин, кој пеш го спровел до бугарската граница.


По претходни сознанија на полицијата за локацијата каде избегал затвореникот, веднаш се преземени оперативни мерки. Биле поставени фото камери на преминот кои го сигнализирале движењето на лицата.


Регионалниот центар Исток со помош на колегите од бугарското МВР ги уапсиле затвореникот и неговиот потпомагач, кој успеал да ја мине границата. Сеуште се трага по третиот соучесник во бегството.


Дополнително ќе се истражува како лицето успеало да избега преку решетките на затворот во Струмица и кој му помогнал во тоа.


Иванов од Кочани е осуден за перење пари преку нелегални покер апарати, комар, игри на среќа. Затвореникот е дел од групата детонатори, но е приведен во дополнителната акција на полицијата. Тој е осуден на 4 години, но казната му ја зголемиле уште неколку други кривични дела.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...