Протест во Струмица: „Не за математика на државна матура“

Четврток, 12 Февруари 2015

Средношколци од Струмица за понеделник во 13:30 часот на плоштадот „Гоце Делчев“, закажаа мирен протест

Средношколци од Струмица за понеделник во 13:30 часот на плоштадот „Гоце Делчев“, закажаа мирен протест, против полагање математика на државна матура.


Според најавата, средношколци од СОУ „Јане Сандански“ во 13:30 часот ќе се соберат на плоштадот во Струмица, а од таму со мирен марш ќе се упатат по булеварот „Маршал Тито“ кон главната пошта, каде ќе им се придружат средношколци од СОУ „Никола Карев“ и СОУ „Димитар Влахов“, кои ќе доаѓаат од кај своето училиште.


„Имајќи ги во предвид реформите кои се воведоа во образованието, споредувајќи ги со оние од високо развиените држави кои не се ниту слични, ние средношколците одлучивме да ги изразиме нашите незадоволства.


Се чуствуваме понижено, бидејќи ни е одземено правото на избор за полагање предмет, а според законот за образование тоа не е така. Право на глас имаме сите! Не сме сите родени за да ја совладуваме математиката. Никогаш не можеме и не смееме да ја споредуваме со мајчиниот јазик! Тој што ја сака треба да има можност да избере да ја полага, а не да се налага сите да полагаме. На некому афинитетите му се кон јазиците и сака да полага некој странски јазик на државната матура, со цел да му придонесе повеќе поени за упис на некој од факултетите. Ние не сме експериментални глувчиња, ниту пак овци за да не тера некој како што си сака.


Средношколци, а и граѓани на нашата татковина, во државата каде што го делиме истиот воздух со власта мора да бидеме ислушани! Затоа сакаме да ги победиме лошите реформи, сите заедно да го искажеме нашиот став. Подобро би било да полагаме приемен испит по математика на факултетите каде што е опфатена, одколку задолжително да полагаме математика на државната матура.


Средношколците се против задолжително полагање на математика на државната матура! А вие?“ - стои во апелот на средношколците од Струмица.

 

НЕ ЗА МАТЕМАТИКА НА ДРЖАВНA МАТУРА!!!
ПОНЕДЕЛНИК, 16 февруари - ПОЧЕТОК 13:30 часот
ПЛОШТАД „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ” СТРУМИЦА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...