ВИДЕО/ФОТО: И во Струмица граѓанска иницијатива за одбрана на Македонија

Среда, 11 Февруари 2015

Група граѓани од Струмица, предводени од д-р Ели Карчева Сарајлија, се приклучија на Граѓанското движење за одбрана на Македонија

Група граѓани од Струмица, предводени од д-р Ели Карчева Сарајлија, се приклучија на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, кои деновиве во Скопје го формираа неколку јавни личности предводени од професорката Виолета Ачковска.


„Ние сите сме заеднички браќа и сестри, ние сите заеднички треба во нашата држава, нашата независност, која е створена пред 24 години, одвоени од бившојугословенските држави, да стоиме самопрегорно и цврсто и да ја браниме нашата држава Република Македонија и нејзината независност со сите нејзини граници. И така обединети и сплотени чекориме во нашата европска заедница, каде што ние сме составен дел и ќе бидеме обединета Македонија во обединета Европа. Но, ако ние се разидинуваме, другите не разоруваат, разгневуваат и да не „цепат“, со сите можни електронски современи, сустифицирани средства, кои се служат, а порано се служеле и се викат „шпионски работи“, кои многу штетно делуваат во нашата кревка држава, и доволно е само едно нешто да поттикне и да се расцепат и она кое ние го го битусуваме да бидеме обединети и ја одржиме оваа наша држава, да ја разнебитат“ - рече д-р Карчева Сарајлија на денешната прес конференција, по ставањето на потписи на неколку граѓани за приклучување во оваа граѓанско движење.

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...