Во Католичката Катедрала во Струмица прославен денот на болните

Недела, 08 Февруари 2015

Во својата проповед епископот Стојанов говореше за болните и ја истакна смислата на христијанското трпење

Денеска во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија служеше света Архиерејска Литуругија, по повод Светскиот ден на болните, во заедништво со свештеници од Апостолскиот егзархат и Скопската бискупија.


Во својата проповед епископот Стојанов говореше за болните и ја истакна смислата на христијанското трпење.


„На посебен начин Исус е Спасител на вас болните и страдалниците, бидејќи со своето овоплотување, а пред сè страданието и смртта ве направи сите вас наследници на својата благодат. Од тие страдања не ја поштеди ни безгрешна Дева Марија, зашто и нејзиното срце беше прободено од мечот на болката“ - истакна монс. д-р Киро Стојанов.


Владиката Стојанов ги повика присутните верници да го пренесат неговиот благослов и поздрав на сите нивни возрасни, болни и немоќни лица, кои заради својата состојба не беа во можност да присуствуваат на оваа свата Литургија. Исто така тој се заблагодари за грижата, негата и љубовта кон болните лица, посебно на здравствените и социјалните.


На крајот од Светата архиерејска Литургија следуваше процесија околу црквата со статуата на Пресвета Богородица Лурдска, а заврши со молитва и благослов за болните. Под водство на сестра Тереза Стојкова, Катедралниот хор од Струмица ја возвеличи прославата.


Денот на болните се слави на празникот Пресвета Богородица Лурдска, а е воспоставен од папата Иван Павле II во 1992 година со цел да се поттикнат луѓето за да се ангажираат спрема своите можности за нега и потребите на болните, изградба на похуман свет и подигање на свеста за потребите на овие лица, како и да им се заблагодари на сите оние лица и установи кои се вклучени во работата со болните.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...