Дводневна обука за туристички водичи од Струмица и Кукуш

Среда, 04 Февруари 2015

Претставници од Струмица и Кукуш (Грција) на обука за туристички водичи во хотел „Сириус“

Во рамките на проектот „Наследство“, финансиран од ЕУ преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Грција 2007 – 2013, во хотелот „Сириус“ се одржа дводневна обука за туристички водичи на која учествуваа претставници од Струмица и Кукуш.


„Се работи за тема која што е апсолутно релевантна и за Струмица и за регионот, без оглед дали ќе ги погледнеме статистичките податоци кои што покажуваат раст на сите индикатори поврзани со туризмот, пред се мислам на бројот на туристи, бројот на реализирани ноќевања, бројот на соби и слично, или пак, податоците од светската асоцијација за туризам кои што предвидуваат раст на секторот туризам и патување во Македонија, од околу 5 проценти до 2020 година. Токму поради тоа со оваа активност се дава можност на одредени лица од регионот да се стекнат со основни знаења и компентенции во врска со нивни иден, основен или дополнителен ангажман од оваа област. На обуката учествуваат 12 лица од Струмица и исто толку од Кукуш. Се работи пред се за млади лица кои имаат определени претходни знаења во поглед на туризмот кои низ процесот кој што беше од наша страна воден беа селектирани како лица кои што во иднина имаат можност да бидат надополнување на услугите кои што се нудат од оваа овласт во градот и регионот“ - рече Ѓоко Ристевски, раководител на Одделението за меѓународна соработка и европски фондови при општина Струмица.


Претставниците на Кукуш истакнаа дека оваа обука е прекрасна можност за размена на искуствата од областа на туризмот.


ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...