Најалармантна е состојбата во сливот на река Струмица

Четврток, 05 Февруари 2015

Се препорачува во текот на претстојните неколку дена будно да се следи состојбата во најкритичните сливови

Изминатиот период територијата на Република Македонија беше погодена од серија на обилни врнежи кои значително ги зголемија водостоите на реките и предизвиикаа излевање на водата од речните корита и поплавување на околните површини. Сето тоа беше проследено со топло време, релативно високи температури на воздухот и јужно струење што придонесе за континуирано топење на снегот и дополнителен дотур на вода во реките. Врнежите од дожд и топењето на снегот го наполнија подземјето со вода и тоа особено во рамничарските предели и котлините. Подземните води се на екстремно високо ниво и тие имаат постојано прихранување како последица на последователните врнежи од дожд и континуираното топење на снегот како резултат на топлото време - стои во информацијата на УХРМ за хидролошката состојба во Македонија.


Според информацијата од УХРМ, изразито е взаемното влијание на подземните и површинските води во Струмичкото поле, чија што интеракција го удвојува (дуплира) ефектот на поплавите. Акумулациите исто така се наполнија со вода. Помалите, а некои и од поголемите немаа доволно простор и водата одеше неконтролирано преку преливот на браната. Ваквите појави ги погодија сите речни сливови во Република Македонија и ниеден од нив не беше изземен. Во моментот, меѓу најзагрозените и најалармантна е состојбата во сливот на река Струмица. Високите водостои и поплавените површини остануваат потенцијална опасност од наредните врнежи.


Утре под влијание на влажен бран од запад ќе има врнежи од дожд кои на некои места ќе бидат обилни и локално со пороен карактер. Според временската прогноза локално се очекува да наврнат над 25 л/м² воден талог, додека на планините врнежите да бидат од снег. Претпладне врнежите ќе бидат поинтензивни во западните, а околу пладне и попладне во источните делови од земјава. Покрај тоа се очекува топло време и засилен југоисточен ветер, особено во источните делови, кој ќе услови топење на новиот снег.


Постојат сите услови овие врнежи дополнително да ги наполнат речнте корита со вода и да предизвикаат поплавување. Потенцијална опасност од излевање има во сите речни сливови и предупредуваме на внимателност. Меѓутоа најкритично се очекува да биде во сливот на река Црна, река Брегалница и сливот на река Струмица, каде состојбата цело време е алармантна.


Се препорачува во текот на претстојните неколку дена, до поминување на овој влажен бран, будно да се следи состојбата во најкритични сливови - стои во информацијата на УХРМ за хидролошката состојба во Македонија, а ја пренесува регионалниот Центар за управување со кризи во Струмица.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...