Одбележување: 143 години од раѓањето на Гоце Делчев

Среда, 04 Февруари 2015

Денеска пред Споменикот на Гоце Делчев на плоштадот во Струмица се одржа свеченост...

По повод 143 години од раѓањето на Апостолот на македонското револуционерно движење за ослободување од турското ропство, Гоце Делчев, денеска пред Споменикот на Гоце на плоштадот во Струмица се одржа свеченост, на која за животот и делото на Гоце Делчев говореше претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов.

 

„Денес кога повторно го чествуваме најголемиот, највредниот и најопеаниот син на мајката Македонија, кога му се поклонуваме на човекот со кого се гордееле, се гордеат и ќе се гордеат генерации и генерации Македонци и кога му оддаваме почит на најсветлиот лик од нашата пребогата историја, не може а да не се присетиме на неговиот кус но исклучително содржаен животен пат. Се чини дека во тој животен пат, судбинската улога ја одиграл бројот „четири“. Тоа е така затоа што е роден во четвртиот ден од месец февруари, затоа што загинува во четвртиот ден од месец мај, затоа што неговата македонштина ја манифестира преку љубовта кон четирите светли букви од кратенката за Внатрешната македонска револуционерна организација, затоа што исто толку букви содржи неговото име Гоце кое започнува на четвртата буква од нашата азбука. Токму така, за Гоце Делчев се работи, за најголемиот меѓу големите, за стожерот на македонскиот непокор, за великанот на македонското револуционерно дело за ослободување од повеќевековното османлиско ропство. Голем е денешниов ден, онолку голем колку што е голем и човекот кој е се родил во него. Токму затоа, овој ден треба да го славиме и да го чуваме во нашата историска меморија, оти да не постоеше 4-ти февруари 1872 година, немаше да постојат најсветите страници од нашата историја, немаше да бидеме толку горди, колку што сме“ - рече Христов.

 

На свеченоста по повод роденденот на Гоце Делчев, претставници на Советот на општината, претставници на Сојузот на борците, јавни институции, училишта и од политичките партии, положија свежо цвеќе пред Споменикот на револуционерот.

 

Во чест на Гоце Делчев рецитатори од Домот за деца и млади „Благој Мучето“, читаа револуционерна поезија.

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ има потреба од медицинск…

Фев 24, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа, Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понедел...

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сомнева дека е кај момчето во Штип, бара помош од полицијата

Исчезнато е 15-годишно девојче од Градашорци, мајката се сом…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа околу 21:00 часот во СВР Струмица, Ј.А.(37) од село Градашорци, општина Василево, пријавила дека од домот се оддалечила нејзината 15-годишна ќе...

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово, Радово, Робово, Еднокуќево, Секирник, Бориево и Турново

Дефект на главниот цевовод, без вода се жителите на Босилово…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека поради дефект на главниот цевовод, денеска и утре (понеделник и вторник, 22 и 23 февруари), ќе има пре...

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала 109 возачи за брзо возење

Вчера во акциска контрола Струмичката полиција санкционирала…

Фев 22, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичката полиција информира дека во текот на вчерашниот ден, односно во периодот од 11:00 до 17:00 часот, на подрачјето што го покрива СВР Стумица ...

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски

Планинарите тргнаа кон вечното почивалиште на претседателот …

Фев 21, 2021 Вести

Планинари на Планинарскиот клуб „Ентузијаст“ од Струмица, придружени од планинари од Валандово, утрово од пред споменикот „Македонија“ во Градскиот па...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и Вељуса

Евроамбасадорот Дејвид Гир ги посети манастирите во Водоча и…

Фев 21, 2021 Вести

По завршувањето на церемонијата околу отворањето на „Европската куќа“ на Делегацијата на Европската Унија во Струмица, евроамбасадорот Дејвид Гир и пр...

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за младите

Европската Унија денеска во Струмица отвори Европска куќа за…

Фев 20, 2021 Вести

Делегацијата на Европската Унија во Македонија, денеска напладне во Струмица ја стави на користење на младите од струмичкиот регион третата Европска к...

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за Попис

Во Струмица се собираат потписи за поништување на Законот за…

Фев 20, 2021 Вести

Од денеска напладне на просторот кај маркетот „Тинекс“ во Струмица, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ постави пункт за собирање на потписи од граѓанит...