За 24 часа се очекува прелив од браната „Турија“!

Понеделник, 02 Февруари 2015

Ќе се почне со испуштање поголема количина вода од Турија. Согласно пресметките, некаде за 24 часа ќе почне со прелив

Поради испуштање на водата од браната „Турија“ кај Струмица, Координативното тело за справување со поплавите апелираше општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село, и месното населението, заедно со Армијата и Полицијата да се организираат за заштита од евентуални поплави.


Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по денешниот состанок на Координативното тело, најави дека поради преливот на вода што се очекува од „Турија“ определени се места каде во текот на денот ќе се прават насипи.


„Ќе се почне со испуштање поголема количина вода од Турија. Согласно пресметките, некаде за 24 часа ќе почне со прелив, но тоа е брана од помал обем. Ја следиме будно состојбата“ - рече Јанакиески.


За браната Турија, укажа дека во последните години не се памети толкав обем на вода.


„За многу кратко време наврна снег на планините во тој регион и се стопи, имаше огромен дотур на вода од некаде над 270 метри во секунда, така што браната нагло се наполни. Апелирам општините од тој регион да превземат мерки по течението на браната Турија. Најважно е да се следи состојбата и да се превземаат превентивни мерки“ - изјави Јанакиески.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Сообраќајка во Дабиле, повредени три лица

Сообраќајка во Дабиле, повредени три лица

Мај 24, 2022 Вести

Вчера попладне околу 16:30 часот на магистрален пат А-4 Струмица - Ново Село во селото Дабиле се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно в...

Зборовите „образ“ и „образование“ треба да одат рака под рака, им кажа Костадинов на просветните работници

Зборовите „образ“ и „образование“ треба да одат рака под рак…

Мај 24, 2022 Вести

Општина Струмица синоќа организираше свеченост по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, на која беа доделе...

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Мај 24, 2022 Магазин

Светите браќа Кирил и Методиј се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кири...

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за…

Мај 23, 2022 Вести

СВР Струмица до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против 40-годишен наставник од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторен...

На Симпозиум „Силвија Плат и трансатлантизмот“ во Солун поставена изложба на Кристина Зимбакова

На Симпозиум „Силвија Плат и трансатлантизмот“ во Солун пост…

Мај 22, 2022 Вести

На Универзитетот „Аристотел“ во Солун, Грција е поставена изложбата „Самогласки во лет“ на Кристина Зимбакова од Струмица, како дел од целодневниот си...

Танкица Стојанова наградена за женската улога за имиџот на Ева во „Умри машки“ на фестивалот НЕТА

Танкица Стојанова наградена за женската улога за имиџот на Е…

Мај 22, 2022 Вести

Актерката Танкица Стојанова, директорка на Центарот за култура во Струмица е наградена за женската улога за имиџот на Ева во „Умри машки“ од Алдо Нико...

„Sugarland“ бара продавачки на сладолед

„Sugarland“ бара продавачки на сладолед

Мај 21, 2022 Веб Билборд

Познатиот штанд на сладолед „Sugarland“, што се наоѓа на струмичкото корзо до кафе бар „Concept“, има потреба од девојки - продавачки на сладолед. Под...

19-годишно момче со автомобил удрило во девојче од Босилово

19-годишно момче со автомобил удрило во девојче од Босилово

Мај 21, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера попладне во Босилово на магистралниот пат кој минува низ селото, патничко моторно возило со струмички регистарски оз...