Струмичкиот Совет ја одржа 23-тата седница

Вторник, 27 Јануари 2015

На дневен ред беа 20 точки, најголем дел од нив беа од областа на урбанизмот

Советот на општина Струмица денеска ја одржа 23-седница на која беа усвоени повеќе предлог програми, извештаи и одлуки, меѓу кои, предлог – програмата за работа на Советот во 2015 година, предлог – планот за запишување на ученици во прва година во средните општински училишта, извештајот за минатата година и програмата за подготовка и реализација на „Струмичкиот карневал“ за 2015 година.


На денешната седница беа усвоени и извештајот за извршените работни задачи на Територијалната Професионална Противпожарна Единица во Струмица за 2014 година и предлог – програмата за решавање на проблемот со бездомните кучиња на подрачјето на општина Струмица.


На дневен ред беа 20 точки, најголем дел од нив беа од областа на урбанизмот, седум беа за легализација на бесправно изградените објекти. Дополнително беше вметната точката за поставување на спомен обележје на загинатите припадници на безбедносните сили во хеликоптерската несреќа која што се случи на територијата на општина Струмица. Овој предлог беше прифатен од двете советнички групи, а исто така беше дополнета и програмата за одбележување на значајни настани и личности со спомен обележјата за да може да се реализира поставувањето на оваа спомен обележје.


Внимание предизвика и предлог одлуката за прифаќање на проект за изградба на пешачка патека (тротоари) на магистралниот пат А4 во селото Дабиле. Општина Струмица преку Југоисточниот плански регион доби проект со кој ќе се постави пешачка патека, односно, тротоари во должина од 500 метри, почнувајќи од училиштето, па се до центарот на селото од левата страна заради зголемена безбедност на учениците и останатите пешаци.


Денеска беше донесена и одлука за отстапување на товарно возило на ЈУДГ „Детска радост“, од општина Струмица и германската амбасада за задоволување на сопствените барања.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...