Жителите на Муртино револтирани, оти не се санира „трапот“

Вторник, 27 Јануари 2015

Поради несаниран трап од 250 метри се предизвикуваат непроценливи штети од поплавите во Муртино

Жителите на населеното место Муртино, синоќа, самоиницијативно се собраа за да најдат решение со кое ќе се спасат од поплавите.


Овој собир, како што истакнаа, биле принудени да го одржат поради игнорантскиот однос на државните органи кон нивното барање за санирање на трап во должина од 250 метри на главниот Моноспитовски канал.


Тие посочија дека токму овој дел од каналот е главниот проблем за поплавите во селото и обработливите земјоделски површини во неговиот атар.


Пред 1,5 година испратиле барање до „Струмичко поле“ за санирање на трапот, но оттаму воопшто не реагирале, истото го направиле и пред два дена, но одговор не добиле. Поради ова, заеднички одлучија да соберат пари и да ангажираат механизација за санирање на трапот.


На собирот присуствуваа и советниците од Муртино во Советот на општина Струмица, Ацо Ѓоргиев од СДСМ и Борче Василевски од ВМРО-ДПМНЕ.


Иако овој канал е во надлежност на државата, во интерес на жителите на Муртино, Општина Струмица најавува дека ќе се вклучи во реализацијата на оваа иницијатива и своите ресурси ќе ги стави целосно на располагање за да се спаси оваа населено место од нови поплави.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со највисок степен на транспарентност и отчетност

Единиците на локални самоуправи од jугоисточниот регион со н…

Сеп 22, 2021 Вести

Здружението „Скај Плус“ од Струмица под палката на Фондација „Метаморфозис“, спроведе едногодишно истражување со мониторинг на општините од југоистоко...

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Денеска е Рождество на пресвета Богородица – Мала Богородица

Сеп 21, 2021 Магазин

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепа...

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го посетуваат Манастирот во Вељуса

Утре се слави Мала Богородица, струмичани од попладнево го п…

Сеп 20, 2021 Вести

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници. Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големи...

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Црн густ чад кај Костурино, гореле стари гуми

Сеп 20, 2021 Вести

Црн густ чад ги вознемири жителите на Костурино. Попладнево по 14 часот избувнал пожар во близина на селото Костурино, гореле стрниште и стари гуми. И...

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридско-струшкиот регион

Струмички пожарникари дел од НАТО вежба на EADRCC во охридск…

Сеп 20, 2021 Вести

Осум пожарникари-спасители од Противпожарната единица на Струмица, припадници на УСАР тимот (урбано пребарување и спасување), кој е во состав на Репуб...

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Прекинато е водоснабдувањето во Куклиш поради дефект

Сеп 20, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека поради дефект на главен цефковод за довод на вода, населеното место Куклиш е без водоснабдување. Екипата...

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...