Младите спортисти слушаа за допингот и неговата штетност

Сабота, 24 Јануари 2015

Инаку овој проект финансиски е поддржан од УНЕСКО, за да се имплементира во поголемите и поактуелни спортски федерации

Денеска во Струмица, д-р Илија Стоилов, координатор на националниот проект: „Развој на анти-допинг едукативна програма во Република Македонија“, пред младите спортисти од неколку спортски клубови и школи во Струмица, говореше за допингот и колку тој е штетен за тие што го употребуваат.


„Допингот е закана за самиот интегритет на спортот, односно губење на фер-плеј игра, потоа опасност по физичкото и ментално здравје на спортистите, како и закана по јавното здравје, бидејќи знаеме колку во фитнес клубовите многу млади се изложени да земат такви забранети супстанци. Казните кои произлегуваат од нелегалното користење на забранети стимуланси во спортот можат да доведат до времено или доживотно суспендирање на спортистот. Во последниве девет години откриени се четири спортисти кои користеле допинг во Македонија и четири спортисти кои поради користење не ги поминале тестовите во странство“ - вели д-р.  Стоилов.


Инаку овој проект финансиски е поддржан од УНЕСКО, за да се имплементира во поголемите и поактуелни спортски федерации: фудбалска, кошаркарска, ракометна, одбојкарска, атлетска, боречка, кик-бокс и карате.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Девојките на „Наковски Волеј“ шампионатот го стартуваа со победа

Девојките на „Наковски Волеј“ шампионатот го стартуваа со по…

Окт 21, 2019 Вести

Девојките на ОК „Наковски Волеј“ стартуваа со победа и тоа на гости во Скопје, вечерва славеа со 3:1 над девојките на ОК „Јанта Волеј“, по сетови: 25:...

„Комуналец“ поставува штедливи светилки на Кванташки пазар

„Комуналец“ поставува штедливи светилки на Кванташки пазар

Окт 21, 2019 Вести

ЈПКД „Комуналец” започна со замена на осветлувањето во Кванташки пазар во Струмица, се поставува ново осветлување со штедливи лед светилки. Како што ...

Ученици од Струмица на маратон „Неврокоп тича“ во Бугарија, се вратија со освоено прво, второ и трето место

Ученици од Струмица на маратон „Неврокоп тича“ во Бугарија, …

Окт 21, 2019 Вести

Викендот во градот Гоце Делчев, Бугарија, се одржа традиционалниот маратон во трчање „Неврокоп тича“ на кој учествуваа повеќе од 150 ученици од основн...

Отворен ден за граѓаните во Основниот суд во Струмица

Отворен ден за граѓаните во Основниот суд во Струмица

Окт 21, 2019 Вести

По повод Европскиот ден на граѓанската правда – 25-ти октомври, кој ден се одбележува во сите држави во Европа, па и во Македонија, во петок од 10:00 ...

Вељуса и Седларци во вторник шест часа без електрична енергија

Вељуса и Седларци во вторник шест часа без електрична енерги…

Окт 20, 2019 Вести

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

„Беласица“ ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци

„Беласица“ ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци

Окт 20, 2019 Вести

ФК „Беласица“ со 2:1 ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци во денешниот натпревар во рамките на Втората македонска фудбалска лига – Исток и е на...

ФОТО: Отворање на нова Оптика „PRISMA“ во Струмица

ФОТО: Отворање на нова Оптика „PRISMA“ во Струмица

Окт 20, 2019 Магазин

Струмица доби нова современа оптика, која се наоѓа во зградата спроти слаткарницата „Канела“ во близина на главната болница. Оптика „ПРИЗМА“ – опреме...

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а нереализирани проекти на градоначалникот

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а…

Окт 19, 2019 Вести

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Кос...