Жители на Дабиље и Просениково револтирани

Сабота, 24 Јануари 2015

Жители од поплавените места револтирани, затоа што според нив, причините за поплавите се неисчистените речни корита и канали

Жители од поплавените места револтирани, затоа што според нив, причините за поплавите се неисчистените речни корита и канали, иако повеќе пати реагирале и барале од државните органи тоа да го направат за да се спречат последиците.


„Оваа река 30 години не е исчистена, наместо да се даваат средства за луксузни работи нека се исчисти еднаш таа река, за да не страдаат пет села, ова е срамота. Најголемата вина е во Центарот за кризи оти навреме не не извести, народот многу доцна разбра оти водите идат“ - вели Бончо Божиков, претседател на Месната заедница во селото во Дабиље.


„Претрпевме голема штета. Првиот кат од куќата е поплавен, а од расадот уништени се 125.000 корени зелка и 30.000 домати. Во декември поднесовме барање до ЈП „Струмичко поле“ да дојдат и под итно да го санираат речното корито и трапот кој што е скинат од канализацијата што ја правеше општина Василево, затоа што од таму ни доаѓа водата. Цели две години никој не дојде да го санираат, само викаат не е наша ингеренција, а чија е, ќе видиме на суд, мора да поднесеме тужба. Со реката стопанисува „Струмичко поле“, а тие ни викаат дека не била нивна реката, па дури пред некој ден кога поднесовме барање, ни рекоа дека реката ја продаваат и ако сакаме можеме да си ја купиме, не била нивна реката па судот нека одлучи чија е, ни рекоа дека немале приходи од реката и затоа сакале да ни ја продадат“ - вели Тони Ѓорѓиев од селото Просениково.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Девојките на „Наковски Волеј“ шампионатот го стартуваа со победа

Девојките на „Наковски Волеј“ шампионатот го стартуваа со по…

Окт 21, 2019 Вести

Девојките на ОК „Наковски Волеј“ стартуваа со победа и тоа на гости во Скопје, вечерва славеа со 3:1 над девојките на ОК „Јанта Волеј“, по сетови: 25:...

„Комуналец“ поставува штедливи светилки на Кванташки пазар

„Комуналец“ поставува штедливи светилки на Кванташки пазар

Окт 21, 2019 Вести

ЈПКД „Комуналец” започна со замена на осветлувањето во Кванташки пазар во Струмица, се поставува ново осветлување со штедливи лед светилки. Како што ...

Ученици од Струмица на маратон „Неврокоп тича“ во Бугарија, се вратија со освоено прво, второ и трето место

Ученици од Струмица на маратон „Неврокоп тича“ во Бугарија, …

Окт 21, 2019 Вести

Викендот во градот Гоце Делчев, Бугарија, се одржа традиционалниот маратон во трчање „Неврокоп тича“ на кој учествуваа повеќе од 150 ученици од основн...

Отворен ден за граѓаните во Основниот суд во Струмица

Отворен ден за граѓаните во Основниот суд во Струмица

Окт 21, 2019 Вести

По повод Европскиот ден на граѓанската правда – 25-ти октомври, кој ден се одбележува во сите држави во Европа, па и во Македонија, во петок од 10:00 ...

Вељуса и Седларци во вторник шест часа без електрична енергија

Вељуса и Седларци во вторник шест часа без електрична енерги…

Окт 20, 2019 Вести

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична...

„Беласица“ ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци

„Беласица“ ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци

Окт 20, 2019 Вести

ФК „Беласица“ со 2:1 ја совлада екипата на „Тиквеш“ во Кавадарци во денешниот натпревар во рамките на Втората македонска фудбалска лига – Исток и е на...

ФОТО: Отворање на нова Оптика „PRISMA“ во Струмица

ФОТО: Отворање на нова Оптика „PRISMA“ во Струмица

Окт 20, 2019 Магазин

Струмица доби нова современа оптика, која се наоѓа во зградата спроти слаткарницата „Канела“ во близина на главната болница. Оптика „ПРИЗМА“ – опреме...

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а нереализирани проекти на градоначалникот

Младите од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ потсетуваат на ветените, а…

Окт 19, 2019 Вести

Унијата на млади сили од ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица на денешната прес конференција потсетија на ветените проекти на градоначалникот на Струмица, Кос...