Реката Струмица прелеа, поплави во Дабиље, се заканува на Муртино!

Петок, 23 Јануари 2015

Од поплавените куќи и дворови жителите на Дабиље ги спасуваат своите моторни возила и неопходните намирници

Вечерва по 22 часот реката „Струмица“ на повеќе места се излеа од своето корито. Првите излевања од горниот тек се кај селото Просениково, а „Струмица“ се излеа и поплави и дел од полето во атарот на село Дабиље, од нејзиниот лев брег.


Како и при поплавите во февруари 2013-та, реката „Струмица“ го проби насипот на десниот брег кај Просениково, со што се намали притисокот во долниот дел.


Од надојдените води во помошниот канал повторно се поплавени десеттина куќи и се закануваше на погоните на прехранбената индустрија во Дабиље.


Од поплавените куќи и дворови жителите на Дабиље ги спасуваат своите моторни возила и неопходните намирници.


Жителите на Дабиље ќе останат будни вечерва и ќе го следат водостојот на двете реки.


Во моментот полицајци го регулираат сообраќајот на местото пред влезот на Дабиље.


Неофицијално, реката „Струмица“ се излеала во атарот на Бориево.


Водата која се одлева преку помошниот канал и овој пат се заканува да го поплави селото Муртино.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат угостителските објекти

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат …

Мај 26, 2020 Вести

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од утре, среда, 27 мај се укинува полицискиот час во државата, а угостителските објекти од четврток, 28 мај ќе...

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги на 076/483-338

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги…

Мај 26, 2020 Вести

Бројот на Противпожарната единица во Струмица - 193 не е во функција поради дефект. Од таму информираат дека за итни случаи, пожар или друга непогода...

Телефонскиот број на Брзата помош 194 не функционира, за итни случаи користете го мобилниот број 076/290-160

Телефонскиот број на Брзата помош 194 не функционира, за итн…

Мај 26, 2020 Вести

Посебниот број на Итната медицинска помош 194 во моментот не функциониа поради дефект и не се знае кога ќе биде ставен во функција, информира директор...

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Мај 24, 2020 Магазин

Светите браќа Кирил и Методиј се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кири...