Од Муртино пред 20 години започна со работа Штедилницата ФУЛМ, денеска таму се одбележа големиот јубилеј

Четврток, 18 Октомври 2018

Пред точно 20 години во селото Муртино, во близина на Струмица започна со работа Штедилницата ФУЛМ – Финансиски услуги за луѓето во Македонија. Годинава прогласена за најдобра во светот во конкуренција на 106 земји за кредитни линии.

Според Стево Андровиќ, преседател на штедилницата, успешното работење се должи на почитување на демократскиот принцип дека секој има право да го изрази своето слободно мислење без притоа да биде осуден за тоа.

Токму почитувањето на овој демократски принцип е клуч на успех на концептот на кредитни унии. Секој член во изминативе 20 години можеше слободно да не пофали, да се пожали, да не засрами, но има такви кои ни напишаа и песна“ - рече пред присутните, претседателот Стево Андровиќ на одбележувањето во Муртино, по повод 20 години од формирањето на Штедилница ФУЛМ, меѓу кои беше и претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев.

Слободните финансиски средства треба да ги штедиме, заради тоа што ова е најефтиниот начин да се пласираат ефтини пари до нашето стопанство од кое зависи развојот на Република Македонија“ - рече во своето обраќање премиерот Зоран Заев, потенцирајќи дека денешниот ден е посебен важен за компаниите кои работат во областа на финансиските услуги, бидејќи денеска се прославува 70-годишнини од одбележувањето на Интернационалниот ден на кредитни линии.

На свеченоста по повод 20 години Штедилница ФУЛМ, на поединци и организации им беа доделени награди и признанија, а премиерот Зоран Заев доби ѕвонче. Со него посака утре да означи дека е обезбедено двотретинско мнозинство во парламентот и дека Македонија чекори кон членство во ЕУ и НАТО.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи парите ќе ги добијат до 3 јули, а треба да ги потрошат до 31 јули

Корисниците на платежните картички за купување на македонски…

Мај 28, 2020 Вести

Корисниците на платежните картички за купување на македонски производи и услуги од домашни компании од третиот владин сет на економски мерки своите 9...

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Мај 28, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека денеска (четврток, 28 мај), до 13.00 часот, поради изведба на водоводната мрежа без водоснабдување ќе би...

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат угостителските објекти

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат …

Мај 26, 2020 Вести

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од утре, среда, 27 мај се укинува полицискиот час во државата, а угостителските објекти од четврток, 28 мај ќе...

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги на 076/483-338

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги…

Мај 26, 2020 Вести

Бројот на Противпожарната единица во Струмица - 193 не е во функција поради дефект. Од таму информираат дека за итни случаи, пожар или друга непогода...