Вечерва во „Селект“ хуманитарна забава за Мартина Стојковска

Четврток, 15 Јануари 2015

Да и помогнеме на Мартина Стојковска!

Со влезница од 100 денари за хуманитарната забава во кафе барот „Селект“ во Струмица, вечерва (четврток, 15 јануари), од 21:30 часот, ќе и се помогне на Мартина Стојковска да и биде извршена потребната операција во Турција.


На концертот со свирка во живо, за помош на Мартина, ќе настапат пет струмички рок бендови: Motiv Band, Nexus Band, Alarm, Jupiter Band и Jazzna.


Инаку, 12-годишното девојче од Струмица, веќе 5 години се бори со деформација на р’бетниот столб – сколиоза, која на почетокот беше откриена била 28 степени, а сега прогресира во над 100 степени. Сколиозата е откриена на нејзина 7-годишна возраст, но и поради сите неуспешни обиди на лекарите во државата да се справат со тоа, родителите мора спасот да го бараат надвор од земјата, со што е потребна итна операција во странство за да може слободно да дише, да се храни, да седи и да се движи. Доколку не и се изврши операцијата на време може да ја парализира и да доведе до влошување на нејзината здравствена состојба во целост.


Хируршката интервенција е закажена во Турција и чини 40.000 евра, но семејството на Мартина не е во можност да го собере тој износ, затоа апелираат до сите хумани граѓани, доколку се во можност да донираат и помогнат на било кој начин за да се соберат потребните средства за операцијата на Мартина што побргу.


Фунансиски средства може да се донираат преку жиро сметката во НЛБ „Тутунска Банка“ број: 210-501683253756 и преку мобилните оператори ОНЕ на: 075/076 143-150, ВИП на: 077 143-144, Т-Мобиле на: 070 143-121.


Да и помогнеме на Мартина Стојковска!

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани, фирмите и институциите кои ќе работат треба да пријават работа на неработен ден

Среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани, фирмите и и…

Јул 14, 2020 Вести

Согласно заклучокот на Владата од 74-тата седница одржана на 7 јули 2020 година, среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани во Република Северна ...

Повредена 50-годишна жена во сообраќајка на булеварот „Ленинова“

Повредена 50-годишна жена во сообраќајка на булеварот „Ленин…

Јул 14, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера, утрото околу 07:00 часот на крстосницата од улиците „Ленинова“ и „4-ти Јули“ во Струмица се случила сообраќајна нез...

Опожарен „Мерцедес“ на улицата „Крушевска Република“ во Струмица

Опожарен „Мерцедес“ на улицата „Крушевска Република“ во Стру…

Јул 14, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера во 09:00 часот во Полициската станица Струмица, Д.А.(62) од Струмица пријавил дека околу 03:00 часот на улицата „Кру...

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето

Денеска се навршуваат 76 години од убиството на народниот хе…

Јул 14, 2020 Вести

14 јули 1944 година. Сабота, пазарен ден во Струмица. Еден од најзлокобните денови што го паметат Струмица и струмичани. На тој ден во таа 1944 година...

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан

Јул 14, 2020 Магазин

Денеска според календарот на Македонската православна црква е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. „Болни лекувајте, лепрозни очистувајте, м...

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по двајца или четворица од семејство на една маса

Во кафулињата и рестораните се укинува мерката за седење по …

Јул 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Владата на Република Северна Македонија на на денешната 76-та седница донесе измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостите...

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од денеска почнува тридневното гласања за избор на пратеници

Само шест лица во самоизолација се пријавиле за гласање, од …

Јул 13, 2020 Вести

Шест лица кои се во самоизолација или позитивни на ковид-19 се пријавиле за гласање на предвремените Парламентарни избори 2020 и тие своето гласачко п...

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Денеска е Собор на 12 Апостоли - Павловден

Јул 13, 2020 Магазин

Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички пр...