Сениорите на ФК Беласица ќе ги предводи српски тренер

Вторник, 31 Јули 2018

ФК Беласица официјално го соопшти новиот шеф на стручниот штаб кој ќе го замени Раде Цицмиловиќ кој деновиве ја напушти функцијата поради непоседување на Про УЕФА диплома. Новиот тренер кој ќе ги предводи сениорите на струмичкиот прволигаш е српскиот тренер Марјан Живковиќ.

Живковиќ е родум од градот Пирот, сместен во југоистокот на Србија. Тој своите фудбалски и менаџерски кариери ги започнува во ФК Раднички, клуб од родниот му град. Фудбалската кариера ја започнува во 1990 година и има играно во српски, бугарски, црногорски и кинески клубови меѓу кои и белградска Црвена Ѕвезда.

Во 2006 година ја започнува и менаџерската кариера и работи во неколку српски клубови, а оваа година менаџираше и со кинескиот клуб Шенјан Дунчин, за сега повторно да се врати на Балканот и да започне да го води новиот прволигаш во Македонија, ФК Беласица.

Живковиќ ќе мора што е можно побрзо да се прилагоди затоа што Беласица веќе утре ќе ги знае противниците, а новата сезона започнува за две недели, сепак според сликите кои ги објави порталот Спортмедиа неколку часа пред официјалното соопштение на клубот, Живковиќ веќе започна да работи со сениорите на стадионот Младост во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во сообраќајка во Скопје повредени четворица малолетници меѓу кои и еден од Струмица

Во сообраќајка во Скопје повредени четворица малолетници меѓ…

Авг 19, 2022 Вести

Утрово во 04:20 часот на крстосницата од булевар „Мајка Тереза“ со улицата „Тодор Александров“ и улицата „Белградска“ во Скопје, патничко возило „Форд...

Вечерва последниот концерт од „Струмица Опен фестивал 2022“

Вечерва последниот концерт од „Струмица Опен фестивал 2022“

Авг 19, 2022 Вести

Вечерва со почеток во 20:00 часот на сцената на СОФ, кај езерцето во големиот градски парк ќе настапат Коста Хаџикојчев бенд и Влатко Лозано...

Започна реконструкцијата на училиштето во Вељуса

Започна реконструкцијата на училиштето во Вељуса

Авг 19, 2022 Вести

Општина Струмица и Министерството за образование и наука започнаа со комплетна реконструкција на основното училиште „Гоце Делчев“ во селото Вељуса. К...

Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“, во чест на Светскиот ден на хуманоста со донација од 200.000 денари

Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“, во чест на Свет…

Авг 19, 2022 Вести

Под мотото „Потребно е село“, кое асоцира на познатата поговорка „Потребно е цело село за да се одгледа дете“, годинава под покровителство на Обе...

Се подготвува теренот за изградба на булеварски мост на река Водочница во близина на Автобуската станица

Се подготвува теренот за изградба на булеварски мост на река…

Авг 18, 2022 Вести

Компанијата „Жикол“ почна со реализација на проектот „Изведба на мост на река Водочница на траса на ул. „Братство Единство“ во Струмица. Станува збор ...

Во Босилово „Нула отпад“ ќе изгради собирен центар за селекција на електронски отпад

Во Босилово „Нула отпад“ ќе изгради собирен центар за селекц…

Авг 17, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Договорена соработка помеѓу Општина Босилово и Друштво за управување со отпад „Нула отпад“, од кои општината доби донација приколица за трактор за со ...

Матурантите од генерацијата 2018/2022 на СОУ „Јане Сандански“ со фрлање капи го заокружија своето образование во ова училиште

Матурантите од генерацијата 2018/2022 на СОУ „Јане Сандански…

Авг 16, 2022 Вести

Синоќа во дворот на струмичката гимназија се одржа традиционалната свеченост по повод доделувањето дипломи на матурантите од генерацијата 2018/2022 на...

Утре прекин на електричната енергија во реонот од Добрејци до Василево

Утре прекин на електричната енергија во реонот од Добрејци д…

Авг 15, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 16 Август) најавува прекин на електричната енергија од 09:30 до 10:30 часот и тоа: дел од населените м...