Утре во Струмица концертот на хуманоста за Божиќ

Сабота, 03 Јануари 2015

Годинашниот концерт младите го посветуваат на три млади девојчиња, Николина Митева, Мартина Стојковска и Марија Гошева

Утре по петти пат на големата сцена во Храмот на културата во Струмица ќе се одржи хуманитарниот Новогодишно-Божиќен концерт, годинава насловен: „Мрак или светлина“.

Влезниците се веќе распродадени уште пред стартот на Новата година, велат организаторите, Младинскиот Совет на општина Струмица, кој овој традиционален концерт го прави со учениците, односно хористите на СОУ „Јане Сандански“.

Годинашниот концерт младите го посветуваат на три млади девојчиња, Николина Митева, Мартина Стојковска и Марија Гошева, на кои им е неопходна финансиска помош за лекување. „Дополнителна мотивација е огромниот интерес за концертот кој годинава одлучивме да биде изведен ексклузивно, со термин од 19:00 часот. Горди сме што уште еднаш ја разбудивме хуманоста меѓу нашите граѓани.

Ги замолуваме сите посетители да ги понесат со себе влезниците за резервација за да уживаат во нашиот 80-минутен концерт“ - велат од кабинетот по музика во Струмичката гимназија.

Организаторите апелираат дека оние кои не успеале да купат влезници може да ја покажат својата хуманост со донирање парични средства на влезот од големата сала во НУЦК „Антон Панов“.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...