Промовирани две книги за баба Ванѓа од Фимка Гогова Михајлова

Петок, 12 Август 2016

На 20-годишнината од смртта на јасновитката баба Ванѓа, која е родена во Струмица, пред 105 години, синоќа во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, беа промовирани книгите

На 20-годишнината од смртта на јасновитката баба Ванѓа, која е родена во Струмица, пред 105 години, синоќа во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, беа промовирани книгите „Роднини и судбини“ и „Сведоштва за Ванѓа“, на авторката Фимка Гогова Михајлова.

 

Првата книга „Ванѓа и јас“, објавена во 2014 година, на истата авторка, доживеа голем успех, а нејзиниот тираж од 1.000 примероци двапати беше дополнуван.

 

Книгата „Роднини и судбини“ е своевидна монографија на семејството на авторката.

 

„Таа во оваа книга опфаќа период од 130 години и прави пресек на местата, времето, околностите и процесите што се случувале во овој период, и тоа мошне успешно и впечатливо. Ова е едно книжевно видување што го остава читателот во недоумица - дали се работи за биографски роман или романизирана биографија“ - рече промоторот Иван Котев.

 

Во „Роднини и судбини“, авторката Фимка Гогова Михајлова раскажува за нејзиното семејство, почнувајќи од нејзиниот дедо Васе Терзиев, но најголем дел од книгата посветува на ликот на пророчицата, чиј феномен сеуште е предмет на проучување во светски рамки.

 

Книгата „Сведоштва за Ванѓа“ е збир на сведоштва на голем број луѓе што ја почитувале натприродната моќ на оваа необична и мошне моќна жена. Додека во својата прва книга Фимка Гогова дава свои толкувања и видувања за ликот на баба Ванѓа, во оваа книга таа само ги регистрира сеќавањата на луѓето што имале непосреден контакт со неа. Тоа се 51 сведоштво на луѓе од Струмица и од Ново Село.

 

За јасновитката Ванѓа досега се напишани повеќе монографии и раскази и е снимен документарен филм.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 2022“

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 202…

Јун 28, 2022 Вести

Синоќа на реконструираното спортско игралиште во Чифлик маало, спроти главниот влез на поранешната касарна во Струмица започна одржувањето на турнирот...

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот парк“ на Марјан Ѕингаров

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот…

Јун 28, 2022 Вести

Вечерва од 20:00 часот на струмичкото корзо ќе биде поставена фотографска изложба на струмичанецот Марјан Ѕингаров, насловена „Птиците во Градскиот па...

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во Македонија

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во…

Јун 28, 2022 Магазин

South Side Cocktail Bar е прв и единствен крипто коктел бар во Македонија, сместен во срцето на Струмица и место коешто има за цел да ја промовира кри...

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен…

Јун 27, 2022 Вести

МВР информира дека полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Долно Блаце изврш...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и …

Јун 27, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 28 Јуни) најавува прекин на електричната енергија од 09:00 до 15:00 часот во населените места: Добраши...

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со трактор

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со…

Јун 27, 2022 Вести

Вчера околу 16:00 часот на локалниот пат од село Трибичино кон село Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички р...

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Трајковски

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Тра…

Јун 25, 2022 Вести

Струмица ја одбележа 66-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Споменикот „Македонија“ п...

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена марихуана

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена ма…

Јун 24, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

На 23.06.2022 година во 00:15 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.С.(60) од Струмица, затоа што кај него би...