Во Струмица отворена изложба на бугарски уметници

Сабота, 27 Февруари 2016

Група реномирани бугарски ликовни уметници, синоќа во галеријата на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, се претставија на изложбата

Група реномирани бугарски ликовни уметници, синоќа во галеријата на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, се претставија на изложбата насловена „Врата на љубовта“.


Изложбата содржи повеќе ликовни дела на бугарски ликовни творци од Благоевград, претставени на традиционалната изложба, која по четврти пат се одржува во овој град, а по повод 3-ти март, национален празник на соседна Бугарија, како што истакнаа организаторите.


Тие се надеваат дека, ваквата изложба ќе стане традиционална, а возвратно, ликовни творци од Струмица ќе се претстават пред бугарската ликовна публика во Благоевград.


Меѓу бугарските автори, со свои дела на изложбата се застапени: Аргир Манасиев, проф. Христо Шапкаров, проф. Атанас Костадинов Дафинов, Пламен Бонев, проф. Ѓорги Костов Драчев и други познати и помлади автори.


„Ова изложба е интересна и ќе настојувме секоја година да се одржува овде во Струмица, по повод националниот празник на Република Бугарија и ќе настојуваме возвратно, по повод 11-ти октомври, националниот празник на Република Македонија, наши автори да гостуваат во соседната држава. Редно е преку културата да се достигнат човечките вредности, како што се респект, љубов, пријателство. Тоа доликува на една држава, од кадешто е почнато ширењето н христијанството и општо европската култура“ - рече Митко Георѓиев, претставник на здружението „Мост“, преку кое е овозможено гостувањето на изложбата. /С.Џ/

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...